Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy

Diskuze
ke článku: Neúspěšná americká válka v Afgánistánu
(ze dne 08.08.2006, autor článku: Elan Journo)

Příspěvek ze dne: 11.08.2006 01:30:59     Reagovat
Autor: Fandango (fandango.apoc@tiscali.cz@)
Nadpis: válka se zlem?!
LOL,
Ideologicky vzato nemůže mít proti doktrínám Talibanu žádné námitky (v nové vládě působí dva významní členové bývalého vedení Talibanu)..)

to nemyslíte(resp. autor) vážně ne???

co já vím, Bush je křesťan, jak to souvisí s tím, že zakázali útočit na "posvátné" budovy??

Mám takový dojem, že to bylo z čistě praktických důvodů --> neznepřátelit si prozápadní přívržence islámu(i ti považují mešity "nedotknutelné")...měl jsem pocit, že tohle čtu v rubrice zahraniční politika a ne filozofie!

  
Příspěvek ze dne: 11.08.2006 09:10:33     Reagovat
Autor: kinkor (@)
Nadpis: Re: válka se zlem?!
Co je chybneho na vete "Ideologicky vzato nemůže mít proti doktrínám Talibanu žádné námitky (v nové vládě působí dva významní členové bývalého vedení Talibanu)"?

To ze Bush je křesťan a tedy clovek s nabozenskou filozofii, velmi souvisí s jeho neochotou jakkoli kritizovat islam a velkym okruhem se vyhybat cemukoli co je muslimum "svate". Vzdyt prijima-li viru jako voditko jednani, proc by totez s jinym typem viry nemohli delat muslimove?

Bush (jako drtiva vetsina politiku a intelektualu) je krome toho multikulturalista, tudiz neodvazi se vynaset jakekoli moralni soudy o jinych kulturach.     
Příspěvek ze dne: 11.08.2006 15:51:50     Reagovat
Autor: LZ (lubos.zalom@gmail.com)
Nadpis: Re: Re: válka se zlem?!
dalo by se podle mě diskutovat o tom, jestli za ohleduplným vedením války v Afghánistánu i v Iráku je skutečně Bushova náboženská filozofie anebo spíš snaha vylepšit profil Ameriky vůči názoru světové veřejnosti. Pokud by si Amerika počínala bezohledně, okamžitě by se zvedly hlasy ze všech koutů světa (hlavně Francie by asi halekala hodně hlasitě), že USA je válkychtivý dobyvatel, že chce jen ropu a zabíjí kvůli ní nevinné civilisty. Ohled vůči civilnímu obyvatelstvu, "vývoz demokracie", pomoc s obnovou země atd měl zajistit, aby Amerika byla vnímána jako osvoboditel... (pravda, pokud to bylo záměrem, úspěch to příliš nebyl; USA jsou kritizovány i tak). Na druhou stranu, výsledný efekt je v obou případech stejný.

těžko říct, jak by na Bushově místě jednal nějaký demokrat, nazatížený náboženskou filozofií.. Gore nebo Kerry... hádám, že asi hodně podobně.

Příspěvek ze dne: 11.08.2006 01:35:20     Reagovat
Autor: Fandango (fandango.apoc@tiscali.cz@)
Nadpis:
oprava

..., že tohle čtu v rubrice filozofie, a ne zahraniční POLITIKA

Příspěvek ze dne: 12.10.2006 00:23:10     Reagovat
Autor: nik (ni@nextra.sk)
Nadpis: aj iné aspekty
Článok hodnotí a posudzuje niektoré aspekty amerického prístupu k Afganistanu, ale bez stanoviska k nasledovným skutočnostiam je trocha prazdny a nevýrazný -

1. Na juhu Afganistanu je už prakticky etablovaná drogová ekonomika, tohtoročné zisky z narko-biznisu sa očakávajú vo výške 3 mld. len pre samotných afgánskych priekupníkov a pestovateľov. Američania na rozdiel od Britov (ich historická skúsenosť) túto skutočnosť nebrali seriózne do úvahy a vzhľadom na to, že Afganistan je jedna z najchudobnejších LDCs, kde sa nepestuje prakticky nič, drogám sa nedá odolať - prirodzený egoistický záujem;

2. taliban má bezpečné útočisko v blízkom Pakistane, odkiaľ bol aj prakticky expedovaný do Afganistanu a je vo veľkom záujme samotného Pakistanu, aby Taliban prežil a spôsoboval to, čo aj teraz. Taliban chráni roľníkov a ich ópiové polia, má z toho zisky pre svoje aktivity - znova uplatnenie prirodzených egoistických záujmov;

3. cez Afganistan majú viesť plynovody a ropovody zo Strednej Ázie do Indie,... - prečo by táto oblasť mala ostať stabilná vzhľadom na prirodzený egoistický záujem udržiavať ceny ropy čo najvyššie aj do budúcna.

Toto možno nie sú skutočnosti rýdzo filozofickej podstaty celej operácie v Afganistane, ale majú svoju hlavnú váhu v konflikte.

Příspěvek ze dne: 10.12.2006 15:17:40     Reagovat
Autor: Erik (m.erik@seznam.cz)
Nadpis: Autor příspěvku
Autor příspěvku , respektive jeho názor, se mi jeví jako velmi nebezpečný a agresivní. Je to v podobném a jednoduchém duchu, jakým jedná taliban. Zničit, vraždit- Je to normální,.

  
Příspěvek ze dne: 10.12.2006 21:47:58     Reagovat
Autor: kinkor (@)
Nadpis: Re: Autor příspěvku
pokud znicit a zabit rika nekdo, kdo se brani tomu, kdo nici a vrazdi jako prvni, pak je to spravne, nutne a jedine moralni reseni - vyplyvajici primo z prava na sebeobranu

Příspěvek ze dne: 08.09.2007 20:52:46     Reagovat
Autor: X-Ray (ringside@seznam.cz)
Nadpis:
pokud se tady dáváte na zprávy tak asi každému svobodně myslícímu obyvateli co někdy četl vývoj války ve Vietnamu musí docházet že Američáné možná dopadnou stejně.Jen co opustá Afgánoctán tak se za pár měsíců zmocní vlády Taliban a nebo jiná skupina psychopatů a všechno bude na novo.Ale dyk tohle panu Bushovi nevadí ,ne?Vždyž u toho umře dálší deset nebo dvacet tisíc lidí,to je skoro nic ,že.A při tom když si člověk veme že Američané mají tolik sil aby mohli z teroristú udělat ponožky tak to prostě neudělají ba ytřeba nahodou netrefili raketkou nejakej opuštěnej kišlak.Když Al-kajda poslala letadla proti dvijčatům a pak vybuchy v Madridu a v Londýncském metru tak přece museli počítat s Americkou intervencí.A vždy ve válce budou padlí civilisté,je to smůla ale ve vlastní zemi si měly udělat pořádek.Už mě nabaví sledovat ve zprávách jak naši průzkumníci z 601.praporu průzkumníků z Prostějova musej nasazavat život v prohrané valce protože jestli bude tu válku USA výst takhle dál tak brzy prohraná bude.Každý by si měl uvědomit že naše zem se může stat cilem utoku teroristu když tam mame svuj kontigent vojaku.No nic hold se budem dívat na CNN a koukat jak se to rozpadá.........


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.