Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy

Diskuze
ke článku: Hidžáby vs. školní řád
(ze dne 02.10.2014, autor článku: Jiří Kinkor)

Příspěvek ze dne: 07.10.2014 22:08:38     Reagovat
Autor: Libertas (@)
Nadpis:
"A dál už je argumentace stejná: je-li ve školním řádu napsáno, že nošení pokrývky hlavy není ve škole povoleno, tak Hidžáb prostě nesmí být tolerován, neboť pokrývkou hlavy evidentně je."

Nechci se nijak zastávat nároku na nošení hidžábu ani práva muslimů na nošení čehokoliv jiného, nicméně Váš článek na mě působí dojmem, že školní řád či nařízení všeobecně je zákon, o kterém se morálně nediskutuje. Kdyby ve školním řádě bylo psáno, že není dovoleno nosit na krku křížek nebo jiný symbol (přestože logicky nemůže ničemu vadit), tak mají učitelé také právo studenty za toto jednání trestat? Pokud je však zákon norma, o které se nediskutuje (což z článku jasně vyplývá), tak bychom správně měli pochválit všechny úředníky dodržující norimberské zákony.

  
Příspěvek ze dne: 07.10.2014 22:40:39     Reagovat
Autor: kinkor (@)
Nadpis: Re:
Skolnim rad samozrejme je treba kriticky hodnotit, zda je racionalni a moralni nebo ne. To vsak nebylo cilem meho textu. Jeho cilem bylo zduraznit, ze pravidla chovani ve skole urcuje skola a nemely by je urcovat zakony a mluvit do nich nejake ombusmanky. Pokud nekdo zpochybnuje, ze zakaz noseni pokryvky hlavy je racionalni a spravny, necht vyvola diskusi o skolnim radu v dane skole. A tato diskuse by nemela mit nic spolecneho s nabozenstvim. Dokud plati skolni rad, ktery pokryvku hlavy zakazuje, a existuji pro to racionalni duvody, nelze o hidžábech diskutovat.

Pamatuji si ze skolnich let, ze pri telocviku si vsichni museli sundat retizky. Rozhodl o tom ucitel, jako o pravidlu, ktere je nutne dodrzovat. Je to samozrejme spravne pravidlo, protoze retizek by pri telocviku mohl zpusobit uraz. A je uplne jedno, zda na retizku byl krestansky krizek ci cokoli jineho. Proste skola (prostrednictvim ucitele) nastavila pravidlo a dokud plati, musi se jim vsichni ridit.

     
Příspěvek ze dne: 13.10.2014 00:21:57     Reagovat
Autor: Libertas (@)
Nadpis: Re: Re:
Ano, při tělocviku to má svou logiku - cokoliv na krku může dítě zranit. Mimo tělocvik by však bylo nesmyslné nošení jakéhokoli symbolu. Jinak když už vzpomínáte na svá školní léta, také u vás na škole bylo nemyslitelné, aby kluci měli dlouhé vlasy, tzv. máničky? Existovalo dokonce neoficiální heslo: "Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás". Nejsem si jist, zda to bylo přímo součástí školního řádu, bezpochyby tento zákaz byl nesmyslný a nedůstojný.

        
Příspěvek ze dne: 13.10.2014 09:03:49     Reagovat
Autor: kinkor (@)
Nadpis: Re: Re: Re:
zda-li manicky byl problem uz si moc nepamatuju, myslim ze v nasi skole se to moc vazne nebralo

Příspěvek ze dne: 08.12.2014 20:43:54     Reagovat
Autor: challenger (@)
Nadpis: Hmm
Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval publikační pravidla našeho časopisu! Redakce


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.