Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy

Diskuze
ke článku: Šťastné, veselé a nekřesťanské Vánoce!
(ze dne 17.12.2017, autor článku: Luboš Zálom)

Příspěvek ze dne: 23.12.2014 22:19:35     Reagovat
Autor: PaladinW (PaladinW@seznam.cz)
Nadpis: Díky
Četl jsem teď článek pana Hájka na Protiproudu a hned věděl kam se obrátit. Díky za krásné přání k Vánocům. Každé potvrzení reality je chválihodné. Všem, kdo o to stojí, přeji prožití těchto dnů v pohodě a se vzpomínkou na Ayn Rand.

Příspěvek ze dne: 24.12.2014 13:43:18     Reagovat
Autor: Eleutherios (@)
Nadpis:
Mě to přijde, že dialog mezi objektivisty a neobjektivisty nebude nikdy možný kvůli jiné terminologii. Každý myslící člověk je proti těm egoistům, pro které máte termín parazit.

Co se týče západní kultury, tak ta doopravdy vychází z křesťanství, do kterého bylo naopak vneseno antické vědění v době renesance, popř. v dalších stoletích. Záměrně nemluvím o Tomáši Akvinském a jeho přístupu k Aristotelovi, protože ten jen naprosto celého narouboval na křesťanství. Na celou antiku se lidé po celý středověk i novověk dívali očima křesťanského člověka.

  
Příspěvek ze dne: 24.12.2014 15:16:35     Reagovat
Autor: kinkor (@)
Nadpis: Re:
Ne. Vse, ceho lidstvo dosahlo, je jednoznacne vysledkem rozumu, tj. opaku krestanstvi, tj. vysledkem Aristotela. Krestanstvi si stale jeste drzi vliv ve sfere moralky ale jako kulturni sila uz je davno mrtve. Ano, zasadni prispevek k oslabeni krestanstvi mel Akvinsky.

     
Příspěvek ze dne: 24.12.2014 16:15:06     Reagovat
Autor: Eleutherios (@)
Nadpis: Re: Re:
Dnes samozřejmě ano, ale to, co známe z antiky, po celý středověk buď uchovávali křesťanští mniši, např. latinské texty se hojně opisovali v Irsku, díky čemuž je zachránili, anebo je pak znovu objevili zhruba na přelomu 12.-13. století ze starých rukopisů nalezených na Sicílii nebo Byzanci (řecké texty), které zbyly po ikonoklastických bouřích. Románský sloh, gotický sloh a mnoho i jiných racionálních dovedností se šířil jen díky mnichům putujících po Evropě. Pak je otázkou, zda od období renesance považovat křesťanství pouze za "šlupku", pod kterou se skrývá racionální jádro, jak jsem to pochopil z Vašeho příspěvku. Avšak do doby renesance je podíl křesťanských mnichů na rozšiřování civilizace či uchování antického dědictví nepopiratelný.

Příspěvek ze dne: 27.12.2014 12:11:11     Reagovat
Autor: Karel (karelpavlicek@atlas.cz)
Nadpis: nesouhlas
Pánové, s tou kritikou křesťanství jste šlápli vedle. Je to ideální teorie, která iniciuje člověka dodržovat vrozené morální zásady. Obdivuji intekt autorů, kteří to dokázali. Funguje to už 2000 let. Momentálně naprosto postrádáme podobné můžeme říci učení, Vládnoucí šaškové rozhodně nebudou horovat pro desatero, kde se nesmí krást, tedy především vybírat daně a žít za ně jako parazité. Všiměte si, že všichni totalitní diktátoři měli podobný názor jako vy a potírali náboženství. Samozřejmě s tím božským principem je to poněkud mimo, ale to se dá tolerovat, vzhledem k převažujícím pozitivům.Různé středověké excesy jsou samozřejmě zavržení hodné, ale bohužel provázení všechna mocensky dominantní uspořádání. Ještě pro pořádek, jsem nevěří ateista, bohužel pro mě.

  
Příspěvek ze dne: 28.12.2014 10:12:44     Reagovat
Autor: PaladinW (@)
Nadpis: Re: nesouhlas
Převažující pozitiva Křesťanství? Jaká? Pro koho? Myslím, že nám v současné době nechybí nic, stačí jen chtít se věci kolem sebe pochopit a vzdělávat se. Vše ale na základě existující existence.

  
Příspěvek ze dne: 04.01.2017 13:28:26     Reagovat
Autor: V. Vaclavik (@)
Nadpis: Re: nesouhlas
"Momentálně naprosto postrádáme podobné můžeme říci učení ... desatero..."

A toto pisete na strankach venovanych odkazu Ayn Randove, jejimz intelektualnim odkazem je prave 'uceni', ktere je alternativou k tomu krestanskemu? Je navysost ironicke, ze si takto stezujete prave zde.


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.