Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy

Diskuze
ke článku: Zákaz prodeje o svátcích vs. svoboda
(ze dne 14.04.2016, autor článku: Jiří Kinkor)

Příspěvek ze dne: 06.02.2015 13:36:51     Reagovat
Autor: PW (PaladinW@seznam.cz)
Nadpis: Socialistická diktatura
Bohužel se zdá, že většině lidem v tomto světě vidina socialistické diktatury nevadí. Rádi se nechají opečovávat všudypřítomným státem. Rádi žijí svůj život v průměrné šedi.

  
Příspěvek ze dne: 07.02.2015 21:05:48     Reagovat
Autor: Sloboda (@)
Nadpis: Re: Socialistická diktatura
Spousta lidi v CR ma strach z nezamestnanosti -> z neschopnosti platit najem -> ze zivoreni a zivota na ulici. A kdyz je clovek chudsi, tj. bez nasporene hotovosti ci majetku a dale bez karierni perspektivy, tak logicky vymeni cast svobodu za jistotu chleba. Podivejte se na pruzkumy, jak vitezi ANO, CSSD, zvysuji se procenta i KSCM. Svoboda je pro tyto lidi mene hodnotna nez welfare state.

     
Příspěvek ze dne: 08.02.2015 10:05:28     Reagovat
Autor: kinkor (@)
Nadpis: Re: Re: Socialistická diktatura
Ano, mate pravdu, ze "svoboda je pro tyto lidi mene hodnotna nez welfare state". Ale temto lidem je treba ukazat, ze jejich nazor je iracionalni, mylny a ze welfare state je nemravny, ze je objektivne zlem.
Nikdo z techto lidi by si nevzal pistoli, nezazvonil u dveri sveho souseda a pod pohruzkou zastereleni nezadal penize. Kazdy z nich by to povazoval za nepripustne a hanebne. A je potreba temto lidem ukazat, ze kdyz to same delaji prostrednictvim statu, je to nemene hanebne.

Daleko nejdulezitejsi je ale presvedcovat je, ze clovek ma pravo zit svuj zivot pro sebe a ne ho obetovat pro druhe. Jinymi slovy ze moralka sobectvi je jedina moralka, ktera je v souladu s zivotem cloveka. Ze neni subjektivnim rozmarem, ale objektivni nutnosti, aby clovek zil jako clovek a ne jako obetni zvire.

        
Příspěvek ze dne: 08.02.2015 17:05:04     Reagovat
Autor: Sloboda (@)
Nadpis: Re: Re: Re: Socialistická diktatura
Nejsem jist, zda clovek, co nebude mit co jist, nezacne krast v obchodech, o tom dost pochybuji. Stejne tak je neucinne ukazovat lidem, ze welfare state je iracionalni a nemravni, protoze odpovedi, ze je lepsi ukrast chleba nez umrit hlady. Myslim si, ze je mnohem dulezitejsi zbavit cloveka a spolecnost obecne strachu. Vzdyt kdyz si zapneme TV, otevrene noviny, tak cloveka primo utloukaji negativni zpravy, jak kazdy krade, jak se vsechno zdrazuje, kde vsude probiha valka. Obycejny clovek tak logicky hleda zachranu vsude, kde muze. Proto je dulezite, aby se lide zbavili strachu a nestresovali se jeste drive, nez vubec k nejake katastrofe dojde. Kdyz budou mit strach z budoucnosti, tak utocit na welfare state mi prijde naprosto jalove a neucinne.

           
Příspěvek ze dne: 08.02.2015 18:33:42     Reagovat
Autor: PW (PaladinW@seznam.cz)
Nadpis: Re: Re: Re: Re: Socialistická diktatura
Strach vychází většinou z nízkého stupně vzdělání. Z toho, že si člověk neumí a snad ani nechce nic naplánovat. Žije život s heslem "Ono to nějak dopadne". Jistě, dopadne, sociální stát ho nenechá padnout, na úkor jiných.

              
Příspěvek ze dne: 08.02.2015 18:44:59     Reagovat
Autor: Sloboda (@)
Nadpis: Re: Re: Re: Re: Re: Socialistická diktatura
To je ono, ale pokud se nezmeni tohle, bude pro ne welfare state vzdy chapan jako jistota bez ohledu na to, zda je ci neni moralni. Za socialismu ci za okupace Nemci si take spousta lidi uvedomovala nebo vedela, ze jsou to nemoralni rezimy, presto vsak s nimi casto i ochotne spolupracovali.

           
Příspěvek ze dne: 09.02.2015 10:58:18     Reagovat
Autor: kinkor (@)
Nadpis: Re: Re: Re: Re: Socialistická diktatura
Alternativa nestoji tak, jak rikate. Alternativou welfare state neni "kradez chleba", aby clovek neumrel hlady.
Pri absenci welfare state by se samozrejme daleko vice rozvinula dobrovolna soukroma charita a ta by bohate postacila k tomu, aby lide neumirali na ulici hlady. A lide by od malicka vedeli, ze jakmile budou dospeli, musi se postarat o sve zivobyti a ze zachovani jejich zivota NENI zavazkem nikoho jineho nez jich samotnych. Tim by se armada parazitu, ktera dnes spoleha na altruistickou moralku, velmi ztencila. A tech, kdo skutecne bez vlastni viny nejsou schopni se o sebe postarat, by pak zbyla jen mala hrstka, o kterou se soukroma charita bohate postara. Kazdy prijemce charity by byl spravedlive hodnocen, zda si ji zaslouzi.

Vubec nejde o strach. Welfare state je jasne dusledkem altrusiticke moralky, nikoli strachu.

              
Příspěvek ze dne: 09.02.2015 12:54:46     Reagovat
Autor: Libertas (@)
Nadpis: Re: Re: Re: Re: Re: Socialistická diktatura
To je možná poprvé, kdy od objektivisty čtu, že by bohatí začali provozovat charitu. Předpokládal jsem, že ve svobodné společnosti by charita zůstala zcela na okraji, že by byla ještě menší, než dnes. Každopádně je to zajímavá myšlenka, jenom nevím, kdo jaké míry reálná.

                 
Příspěvek ze dne: 10.02.2015 21:38:15     Reagovat
Autor: PW (PaladinW@seznam.cz)
Nadpis: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Socialistická diktatura
Určitě by charita nebyla v takovém formátu, jaký je nastavený teď.

                    
Příspěvek ze dne: 04.04.2015 11:21:07     Reagovat
Autor: Tomáš Fiala (tftp@email.cz)
Nadpis: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Socialistická diktatura
Skočte se podívat na www.mises.cz. V e-shopu tam prodávají knížku "Ne až tak divoký "divoký" kapitalismus. Případně si některé články z té knížky můžete na misesu vyhledat. Autor se "sociální" problematikou, zdravotnictvím a školstvím v době "divokého" kapitalismu 19. století zabýval. Prohrabával se archivy v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, Velké Británii a USA. Jen jsem čuměl. O potřebné bylo charitou ze soukromých zdrojů postaráno způsobem, o jakém se nám může dnes jen zdát. Včetně toho, že svině na obou stranách z těch charitativních systémů velice rychle vykopali.

                 
Příspěvek ze dne: 11.02.2015 11:03:21     Reagovat
Autor: kinkor (@)
Nadpis: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Socialistická diktatura
Objektiviste prilis o charite nepisi, protoze objektivismus povazuje charitu z hlediska moralky za okrajovou zalezitost. Mira/rozsah charity rozhodne nejsou meritkem spravne moralky. Moralka je navodem, jak ma clovek zit svuj zivot , nikoli jak ma pomahat zit zivot ostatnim. Moralka racionalniho sobectvi povazuje za meritko moralky vlastni zivot, to vsak s charitou neni v rozporu. Kdo chce prispivat na charitu, muze, nikdo mu v tom nebrani. A jak jsem vyse uvedl, ve svobodne spolecnosti by nepochybne charita existovala, v mnohem vetsim meritku nez dnes. To vsak, znovu zduraznuji, neni ospravedlnenim svobodne spolecnosti. I kdyby zadna charita nebyla, stale bude svobodna spolecnost, zalozena na moralce racionalniho sledovani vlastniho zajmu, jedinym moralnim spolecenskym systemem.

Rikate, ze nevite, "do jaké míry je ta myslenka reálná". Tak se podivejte treba do historie USA 19 stoleti, kde charita existovala v obrovskem meritku.

Viz tez http://www.aynrand.cz/view.php?cisloclanku=2014040701

                    
Příspěvek ze dne: 12.02.2015 01:33:11     Reagovat
Autor: Sloboda (@)
Nadpis: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Socialistická diktatura
Casto se tu opevovuje 19. stoleti USA jako to nejsvobodnejsi obdobi lidskych dejin. Jiste, T. Edison mohl v klidu badat nad zarovkou, lide mohli zcela svobodne vyjadrovat sve nazory ci vyznavat jakoukoli viru (na rozdil od nekterych statu Evropy). Ale ja jsem zrejme velky idealista, protoze nemohu pripustit nazyvat svobodou tu spolecnost/rezim, ktery nasilne (opakuji nasilne) deportoval indianske kmeny (napr. Cherokee), coz bez okolku muzeme prirovnat ke Stalinovym deportacim po cele SSSR, ktery nejprve vyuzival otrockou praci (de facto do r. 1865) a pote pouze bujel odpornym rasismem Ku-klux-klan. Dale muzeme jmenovat dobyvacne valky s Mexikem (ze by podobnost s Pruskem?) nebo zcela agresivni valka proti Spanelsku a jeho koloniim (r. 1898). Muze spolecnost s takovou politikou nazyvana svobodnou? Uz jenom podle zdraveho rozumu zni odpoved ne.

                       
Příspěvek ze dne: 03.09.2015 17:34:29     Reagovat
Autor: wisestar (qedisk@gmail.com)
Nadpis: Re...
Slobodná tá spoločnosť nebola nikdy; ľudia neunesú plnú slobodu. Preto mieru slobody odvádzame od sily štátu, a ten bol tak malý, že nevyberal dane. A to je na pozemské pomery sloboda jak sviňa. Že tam židi dovážali černochov z afriky a ktovie-aké-lúdry kántrili indiánov, sú detaily proti tomu, čo sa dialo v iných častiach sveta, resp. čo USA kontinent robila zvyšku sveta od roku 1913.

Samozrejme, kinslaying u mugglov nikdy nevyšiel z módy, ani v starej amerike.


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.