Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy

Diskuze
ke článku: Kam míří česká pravice?
(ze dne 19.03.2015, autor článku: Luboš Zálom)

Příspěvek ze dne: 22.03.2015 21:01:26     Reagovat
Autor: challenger (@)
Nadpis: Pan Zálom má špatnou paměť
Pana Záloma a jeho komentáře si vždycky rád přečtu. V tomto ohledu je ovšem jeho hodnocení situace částečně nepřesné. ODS měla na počátku 90. let tím, že představovala jakousi negaci tehdejšího bolševického režimu velkou komparativní výhodu, které mohlo konkurovat jen sdružení intelektuálů kolem V. Havla, jenže tito lidé samozřejmě nemohli konkurovat ekonomice a zářné zítřky prosperity nabízené Václavem Klausem, protože pro většinu národa je primární žaludek, nikoli nějaká intelektuálština, čehož pan Klaus naprosto beze zbytku využil. ODS byla zpočátku velmi dichotomická: sice navenek vystupovala pravicově ale její kroky byly (krom privatizace ekonomiky) vesměs levicové. ODS naprosto selhala v organizaci welfare státu, kterou pojala velmi velkoryse, že by se za to nemusel stydět žádný levicový politik. ODS v plné míže selhala v reformě školství a zdravotnictví. Bankovní a měnové reformy příšly pozdě - do konce roku 97 byl normou bankovní socialismus se 7% provizí úředníkovi za úvěr a pevný krz koruny měněný 1x týdně (tuto realitu podporoval klaus a změnil ji teprve až po "Sarajevu", kdy toxická aktiva veksláků a různých gaunerů v bankách přerostla únosnou mez.
Byl to rovněž Klaus, který zavedl skoro 30% korporátní daň, 23% DPH, 31% sazbu daně z příjmu - po hříchu však tyto daně nevymáhal, čímž umožnil bolševické vekslácké lůze, aby přiíšla k penězům, protože slušní podmnikatelé byli drženi u huby, když dodržovali zákony (nevěděli, že nedodržovat je dovoleno). Na tuhle filozofii dvojího metru doplatil Klaus, coby politik, mluvit o 90. letech jkako o pravicovém ráji je nesmysl.
ODS navíc dostala ještě jednu (modrou) šanci: politici ODS sestavili pod vedením pana Topolánka ambiciózní program, který mohl přinést úspěch, jenže poté, co se ODS díky prezentaci tohoto programu dostala k moci, její funkcionáři jen kradli a žádný pravicový systém nikdo nevytvořil. Éra Nečase a Kalouska už byla pouhým bolševickým zahníváním.
Za analýzu také stojí, proč vlastně Klause voliči v 90. letech volili - jejich krédem bylo, že "Klaus nám přinese prosperitu", ti vůbec netušili, že prosperita se dá přinášet pouze skrze lidskou práci - šlo veskrze o nárokové voliče, které v momentě nabídky té správné politické myšlenky začali inklinovat ke své pravé přirozenosti (v tomto bodě má pan Zálom pravdu).

Zkrátka a dobře - pravicové myšlenky se nediskreditovaly proto, že čeští voliči jsou inherentně hlavně levicoví (což je sice pravda ale ne v míře, jakou vidíme u voleb) ale proto, že pravicoví politici zdiskreditovali pravicové myšlenky. Pravicové mylšení se vrátí teprve v momentě, až dojdou peníze, párty welfare státu skončí, protože už nebude nikdo, kdo by svým altruismem tento prasečák podpořil.

  
Příspěvek ze dne: 23.03.2015 21:48:31     Reagovat
Autor: Sloboda (@)
Nadpis: Re: Pan Zálom má špatnou paměť
Jaký máte názor na ekonoma Milana Zeleného a jeho kritiku Klausovy privatizace? Neviděl byste námitky p. Zeleného za racionálnější než původní projekt privatizace?

     
Příspěvek ze dne: 27.03.2015 14:06:28     Reagovat
Autor: Xaver B. (@)
Nadpis: Re: Re: Pan Zálom má špatnou paměť
Těžko zde můžete čekat jakoukoli kritiku na privatizaci nebo V. Klause. Podívejte se, co si dnes o privatizaci myslí její duchovní otec T. Ježek. Ten vystihl dost přesně hlavní problém privatizace, daleko přesněji jak všechny články Zeleného.

Příspěvek ze dne: 24.03.2015 22:08:48     Reagovat
Autor: PW (PaladinW@seznam.cz)
Nadpis: Mluvit
Jedna možnost je mluvit, mluvit s lidma okolo sebe a vysvětlovat, ukázat, že v socialismu je skryté zlo. Další možnost je vychovávat děti v duchu kapitalismu, svobodného trhu a racionálním egoismu.


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.