Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy

Diskuze
ke článku: V čem to vlastně vlastně žijeme?
(ze dne 20.06.2015, autor článku: Luboš Zálom)

Příspěvek ze dne: 23.06.2015 17:43:43     Reagovat
Autor: (@)
Nadpis: předškolní vzdělávání
A čekal někdo od koblížků něco jiného? Mě teď nadzvedl ze židle návrh, že bude povinný rok předškolní výchovy. Argumenty jsou následující:
1) podle sociologů to pomůže dětem z chudých rodin,
2) děti z romských rodin se lépe naučí česky
3) v Maďarsku to už funguje, takže u nás to musí fungovat také.

Nejhorší na tom je, že se nevedou diskuse o tom, zda má toto uzákonění smysl, ale že je jeden rok málo, že jich je potřeba více! Pokud mě paměť neklame, tak tuto povinnost nezaváděli ani komunisté před r. 1989.

Příspěvek ze dne: 26.06.2015 20:26:02     Reagovat
Autor: PaladinW (@)
Nadpis: Fašismus?
"Typickými rysy fašistických ideologií jsou zejména rovnostářský kolektivismus, autoritativní a vůdcovský princip, vypjatý nacionalismus, militarismus, kult modernity, mládí a síly jakož i silná ekonomická role státu chápaného korporativisticky. Fašismus principiálně připouští soukromé vlastnictví, a to včetně soukromého vlastnictví výrobních prostředků; avšak pouze za předpokladu, že tyto výrobní prostředky budou sloužit kolektivnímu prospěchu. Konkurenční prostředí volného trhu bylo přípustné v mikroekonomice, avšak v makroekonomickém měřítku vládl korporativismus a často monopolismus. Řízení podniků probíhalo na principu tzv. "Tripartity", tedy zástupců majitele, pracujících (odborů) a státu (vůdce)."

Ano rysy tady jsou ale nezlobte se "vůdce" tu není. Právě objektivismus je důsledný v používání správných pojmů. Není tento článek jen nálepka? Pojem smíšená ekonomika je jistě přesnější.

  
Příspěvek ze dne: 27.06.2015 16:04:38     Reagovat
Autor: Novak (@)
Nadpis: Re: Fašismus?
Pan Zálom se tímto výrokem, ač nechtěně a nerad, zařadil mezi ultra komunisty a anarchisty, protože to jsou jediné skupiny v naší zemi, kteří označují náš současný systém za fašistický. Zřejmě to ukazuje, že pojem fašismus už vůbec nic neznamená a začíná se používat jako negativní nálepka pro všechno "špatné".

Příspěvek ze dne: 29.12.2015 20:28:18     Reagovat
Autor: Lubinew (novotny.lubos@email.cz)
Nadpis: Ano fašismus
Pojem smíšená ekonomika jistě není chybný, ale zároveň je natolik rozbředlý, že snad ani nemá význam ho používat. Pokud vše mezi čistým kapitalismem a čistým komunismem budeme nazývat smíšenou ekonomikou, pak existuje smíšená ekonomika snad všude na světě. Dokonce i v Severní Koreji má jednotlivec právo vlastnit a proto zde není čistý komunismus. Vzhledem k rozplizlosti tohoto pojmu považuji používání byť nikoliv chybného pojmu "smíšená ekonomika" za nesmyslné.

Smysluplnější je dle mého názoru přirovnat dnešní systém k tomu fašistickému. A to nikoli jako nadávku, ale jako nejvýstižnější pojmenování plně demokratického systému, v němž:
a) formálně existuje svoboda slova, avšak říkat se smí pouze společensky akceptované věci
b) existují vlastnická práva, avšak často je "vlastník" vlastníkem pouze formálním a o nakládání s danou věcí rozhoduje někdo jiný na základě legislativy
c) existuje formální svoboda podnikání, přičemž však není možné například provozovat kuřáckou restauraci s názvem "Doutníkový bar"
d) existuje tripartita
e) existuje povinná školní docházka (kterou v Německu mimochodem zavedl Adolf Hitler) - na základních škole je dítě indoktrinováno a jsou mu dějiny vykládány konkrétním způsobem, je vedeno k vlastenectví, je učeno, že platit daně je morální, že demokracie je dobrá, atd...
f) pojmy jako "veřejný zájem" jsou všudypřítomné
g) korporativismus je všudypřítomný
h) stát je velmi proaktivní a míra totalitarismu se zdá se poměrně rychle zvětšuje
i) monopolismus ač obvykle odsuzován je v určitých odvětvích utužován a považován za dobro (energetika, právo, sociální systém, školství, ...)
j) ...
k) ...
l) ...

ano, dnešní systém se blíží k ideálu fašismu... a ano, ekonomika je ekonomikou smíšenou

Těším se na reakce


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.