Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Volné fórum
Nové téma  |  Aktuální fórum  |  Zobrazit téma  |  Hledat  |  Přihlásit se Novější téma  |  Starší téma
 Budhismus, podobnost s Objektivismem?
Autor: Yemeth 
Datum:   25.5.2006 23:01

zatim jsem nemel cas se tomu natolik venovat, ale vsiml jsem si nekterych podobnych zakladnich rysu Budhismu s Objektivismem, napriklad ridit se vlastnim rozumem, nebo " Každý mladý člověk je nezaměnitelným jedincem, a má-li si uchovat vnitřní vyrovnanost, musí naplnit svou vlastní identitu." je to jedina vira na kterou jsem ve svem kratkem zivote narazil a ktera mi nepripada jen prostou manipulaci lidmi (Krsna, krestanstvi)
Mam tento nazor na vec jen ja? Ne ze by na tom zalezelo jestli mate, ale clovek prece vede diskuzi proto aby ziskal nove informace a vymenil si nazory, protoze se muze dovedet to na co sam neprijde, aspon ne hned-tak jsem si teda rozumem oduvodnil komunikaci s lidmi, kdyz jsem to jednou resil

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Budhismus, podobnost s Objektivismem?
Autor: Fandango 
Datum:   31.5.2006 14:39

Doporučuji Vám přečíst si knihu od Howarda C. Cutlera "Cesta ke štěstí". Myslím, že je to docela dobré intro. Kniha je přepisem rozhovoru autora s Dalajlamou a je z ní dobře čitelný přístup Buddhismu k řešení životních problémů, který je, podle mě hodně racionální. Proto se asi na první pohled může zdát, že je to hodně podobné Objektivismu.
Jinak mám ale z Buddhismu poněkud rozporný dojem, na jedné straně uznává, že osobní štěstí je důležitou hodnotou, a na druhou stranu to byl právě současný Dalajlama, který se v nějakém rozhovoru vyjádříl v souvislosli s "drancováním" přírody v tom smyslu, že člověk je největším morem této planety(bohužel odkaz Vám uvést nemohu. protože si ho nepamatuji).

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Budhismus, podobnost s Objektivismem?
Autor: Alivento 
Datum:   3.6.2006 14:45

Buddhismus skutecne tvrdi, ze jedinec je zodpovedny za svuj zivot, ze za vsechno, co se mu prihodilo, si muze sam. Nestrasi lidi nejakym peklem, to nejhorsi, co se muze cloveku stat, je zustat v nevedomosti. Klicovym pojmem je zde karma - clovek neustale svym konanim vytvari karmu, dobrou nebo spatnou, ktera urcuje, co se mu v zivote stane. Cele je to spojene s virou ve stehovani dusi - karma urci i, jak se jedinec v pristim zivote narodi, tedy i za soucasnou chudobu, napriklad, si muze sam. Je to tedy uceni, ktere je zamereno na jednotlivce a neuci nic o spolecnosti nebo sebeobetovani pro druhe - Buddha nema nejaky zvlastni soucit s chudymi, ale proste se vsemi lidmi, kteri jsou v nevedomosti.

Ja zase toho moc nevim o objektivismu, ale zda se mi podobny i ten rys, ze konecneho idealu je mozne dosahnout uz tady na tomto svete.

Akorat se mi zda, ze je rozdil v pristupu k poznani - buddhismus je zameren na meditaci - intuitivni vhled, ktery je, jak se zda, objektivismem dost zavrhovany. Rozum a rozumnost pritom ale buddhismus v beznem zivote vubec neodmita (vlastne i meditovat je rozumne, protoze to zlepsuje situaci cloveka). Taky bude mozna rozdil v pristupu k zivotu. Buddhismus prosazuje stredni cestu - nezit ani jako asketa ani se neutopit ve svetskych radovankach. I v tom je v podstate obsazena racionalita - je to kvuli tomu, ze ani jedno cloveku nedela dobre a oddali ho to od cile. To, ze clovek je nejvetsim morem planety, bych rekl, ze z cisteho buddhismu nevyplyva, mozna Dalajlamuv dodatek, osobni nazor; buddhismus jen rika, ze neni dobra nadmerna touha, ktera cloveka vaze ke svetu utrpeni.

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Budhismus, podobnost s Objektivismem?
Autor: kinkor 
Datum:   28.6.2006 09:14

Budhismus je nabozenstvi a pozice objektivismu k jakemukoli nebozenstvi a mysticismu je jasna, jednoznacna a absolutne odmitava. Vsechny typy mysticismu primo neguji rozum (tj. pojmovou integraci smyslove vnimane reality) jako jediny platny nastroj poznani reality, a tudiz jsou neplatne od sameho pocatku.

Jiří Kinkor

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Budhismus, podobnost s Objektivismem?
Autor: manali 
Datum:   5.7.2006 20:39

Budhismus není vždy náboženství a je chybou prezentovat tibetský budhismus (což náboženství nepochybně je) jako příklad za tuto nauku. Pozorný pohled na Budhův život poodhalí, že Budha nehlásal žádné věroučné články. Jeho nauka je dle jeho slov co neucelenější (nic nepřebívá nic nechybí) cesta za seberealizací jedince. Budha sám říká že touto cestou prošel a má tedy dostatečnou zkušenost aby ji i vyučoval. Universalita budhismu tkví v tom, že ho lze aplikovat téměř v jakýchkoliv kulturních podmínkách, nezáleží na tom, zda je člověk ateista nebo věřící (proto by se mohl nazývat filosofií). Podobnost s objektivismem jistě není náhodná, bohužel je jeho založení poněkud opačné. Rozum je jistě tou "maximou" s kterou se pracuje, nicméně budhista se nesnaží pouze tvořit pojmy, které mu slouží pro orientaci v běžném aktivním životě, ale především se svůj rozum snaží "izolovat" od smyslového vnímání jeho integrací do "imaginace" (odvrácená strana smyslovosti), tuto imaginaci dále uklidnit, uklidnit citová hnutí atd. po přesně vymezené cestě (tzv. 8dílná stezka jejíž stupně jsou právě pojmy vymezené stavy vědomí-rozumu). Posledním krokem je právě to co bylo jeho kritiky nazýváno nihilismem. Tzv. ustání veškeré činnosti, nicméně je třeba poznamenat, že tato vnitřní zkušenost se děje v časově zanedbatelném úseku (oproti aktivnímu životu).

Jiří Kenílip

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Budhismus, podobnost s Objektivismem?
Autor: Vojta 
Datum:   28.8.2006 15:53

ROZDÍLY BUDDHISMUS a OBJEKTIVISMU

1) Jak jsem si zde přečetl pár článků o objektivismu, je zde zřetelný rozdíl mezi buddshismem a objektivismem
v jedné věci: Buddhovo učení konstatuje, že za sobectvím člověka nutně následuje jeho utrpení a naopak nejvyšší ctností
(mettá) je přání dobra všem ostatním bytostem (tedy alturistické prožívání a cítění), které kauzálně vede k pocitům
svobody a štěstí. Toto není abstrakce - může si to každý hned ted vyzkoušet, co se stane, když procítěně pomyslí
přání štěstí všem lidem a bytostem, jaký pocit to zpětně vyvolá - a naopak ať sleduje svůj pocitový stav, když
uvažuje sobecky - v tu chvíli přemýšlí o vytouženém štěstí kdesi v budoucnosti, ale v momentě přítomném je mu
vlastně nepříjemně.

"Všechna radost, která je na tomto světě,
pochází z toho, když toužíme, aby byli šťastni jiní,
a všechen žal, který je na tomto světě,
pochází z toho, když toužím, abych byl šťasten sám. "

(Šantidéva)2) Dalším protikladem buddhismu a objektivismu je fakt, že objektivismus definuje axiomaticky svět jako naprosto reálný,
zatímco buddhismus pohlíží na svět jakožto na dynamický sled fenoménů bez vlastní trvalé podstaty (čímž se přibližuje
poznatům kvantové fyziky).

"Vše, co vzniká,
není ve své podstatě o nic reálnější
než odraz v zrcadle,
průhledně čisté a jasné
nepopsatelné,
logicky nevysvětlitelné.

A přece semínka minulých činů,
naše karma, nadále způsobují
další vznikání.

Přesto věz,
že vše, co existuje, je zcela prázdné,
bez vlastní podstaty,
naprosto neduální. "

(Buddha Šákjamuni)

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Budhismus, podobnost s Objektivismem?
Autor: Fandango 
Datum:   2.9.2006 20:21

1) Ano, tady skutečně rozdíl je, ale daleko fundamentálnější, než píšete Vy. Důležité je, že podle Objektivismu nás k rozpoznání dobra a zla dovede rozum nikoli pocity.

2)...objektivismus definuje axiomaticky svět jako naprosto reálný...
...buddhismus pohlíží na svět jakožto na dynamický sled fenoménů bez vlastní trvalé podstaty...

Buddhismus na něj tak sice pohlížet "může", ale jakékoli tvrzení(včetně tvrzení Buddhistických) základním axiomům tak, jak je definuje Objektivismus nemůže uniknout, imlicitně je obsahuje. Jde jen o to, zda jsou ta tvrzení s axiomy v souladu nebo v rozporu. Zda vůbec nějaké axiomy existují, případně zda jsou ty Objektivistické správné, o tom se dá debatovat.

...(čímž se přibližuje poznatům kvantové fyziky)....

To se asi může některým lidem zdát, díky vágnosti s jakou pochopili pojmy, ať už Buddhismu či kvantové fyziky, případně obojího.

Odpovědět na příspěvek
Seznam diskuzí  |  Reakce strukturovaně Novější téma  |  Starší téma


Seznam diskuzí  |  Nová registrace
 Přihlášení
 Uživatelské jméno:
 Heslo:
 Zapamatovat si přihlášení:
   
 Zapomenuté heslo?
Vyplňte Váš e-mail nebo uživatelské jméno. Na e-mail přiřazený k Vašemu profilu bude zasláno nové heslo.

phorum.org

(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.