Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Volné fórum
Nové téma  |  Aktuální fórum  |  Zobrazit téma  |  Hledat  |  Přihlásit se Novější téma  |  Starší téma
 ceteris paribus
Autor: Fandango 
Datum:   3.6.2006 05:59

Dobrý den,
zajímal by mě názor českých objektivistů na dokazování ekonomických tvrzení "metodou" ceteris-paribus, tj. např. zvýší-li se minimální mzda nad tržní hodnotu mzdové sazby, zvýší se nezaměstnanost.

Odpovědět na příspěvek

Re: ceteris paribus
Autor: Fandango 
Datum:   3.6.2006 06:15

Pardon, asi bych se měl vyjádřit trochu přesněji. Myslel jsem obecný(filozofický) vztah mezi ceteris-paribus a metodologií, tj. ceteris-paribus nemůžeme experimentálně testovat, tj. "nemá empirický základ". Reaguji konkrétně na Misese. Mohl by mi někdo objasnit, jak přesně docházet k tvrzením podobným výše uvedenému. Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

Re: ceteris paribus
Autor: kinkor 
Datum:   28.6.2006 09:10

Ceteris paribus (tj. za jinak stejnych okolnosti, other things being equal) je spravna metoda, ktera se snazi izolovat jednotlivou kauzalitu z mnoha fungujicich v realite. Myslim, ze hypotezu vyvozenou z pozorovani (a s predpokladem ceteris paribus) testovat lze: Metodami statisticke analyzy lze sice zjistit pouze miru vyznamnosti nejakeho vztahu (nikoli kauzalitu), ale to myslim staci. Kauzalitu pak lze odvodit indukci a zaroven integraci se vsemi jiz poznanymi zakonitostmi lidskeho ekonomickeho jednani a dalsim relevantnim kontextem.

Jiří Kinkor

Odpovědět na příspěvek
Seznam diskuzí  |  Reakce strukturovaně Novější téma  |  Starší téma

Seznam diskuzí  |  Nová registrace
 Přihlášení
 Uživatelské jméno:
 Heslo:
 Zapamatovat si přihlášení:

Zapomenuté heslo?
Vyplňte Váš e-mail nebo uživatelské jméno. Na e-mail přiřazený k Vašemu profilu bude zasláno nové heslo.

phorum.org

(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.