Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Volné fórum
Nové téma  |  Aktuální fórum  |  Zobrazit téma  |  Hledat  |  Přihlásit se Novější téma  |  Starší téma
 Anthem
Autor: Yemeth 
Datum:   12.7.2006 12:57

jestli jste nekdo cetli Anthem, nebo o nem vite vice nez ja, uvital bych kazde informace o jeho obsahu, popr. prirovnani ke zdroji atd.

Odpovědět na příspěvek

Re: Anthem
Autor: kinkor 
Datum:   14.7.2006 22:48

ja jsem to cetl, je to uzasne, je to celkem kratka a poutava novela o kolektivisticke diktature, snad by se cesky preklad mohl v dohledne dobe nekolika pristich let objevit ..

Jiří Kinkor

Odpovědět na příspěvek

Autor: Fandango 
Datum:   15.7.2006 11:26

Já jsem sice ze Zdroje četl jen úryvky, ale Anthem jsem četl celý a mohu ho jen doporučit. Pokud se rozhodujete mezi Zdrojem a Anthemem, tak berte to druhé, a pokud jste četl Orwella, tak myslím, že Anthem se Vám bude líbit o to víc. Schválně, poznáte 1 rozdíl? :-)

Odpovědět na příspěvek

Datum:   22.8.2006 13:15

uz jsem ho cetl, opravdu jedinecne, ja, chtel jeste rict, nekdy skoro citim litost nad lidmi kteri nerozumi objektevismu a kdyz jim reknu svuj nazor jako treba onehda ze bych nezachranil topiciho se cloveka jen proto ze to neni moje vec, vrhnou na mne vsechny ty spolecensko-mravni zakony, to ze nejsem normalni a podobne, ale prece kdyz jsem sam sebou takovy jaky chci byt, tak je to v poradku ne?

Odpovědět na příspěvek

Autor: kinkor 
Datum:   22.8.2006 13:57

ptate se: "kdyz jsem sam sebou takovy jaky chci byt, tak je to v poradku ne?"

ne, to neni v poradku, protoze meritkem spravneho jednani neni to, zda takovy byt chcete nebo nechcete

meritkem moralky je prirozenost (identita) cloveka jako jisteho typu entity, jinymi slovy chovat bychom se meli tak, abychom uspesne zili v realite. Pozadavky lidskeho zivota jsme si nevymysleli, ty jsou nam dany prirodou, nezavisle na nasi vuli. Napriklad to, ze lide musi jist a pit a pred chladem se chranit odevem, vychazeji z prirozenosti cloveka, at chceme ci nechceme. A my si sve chovani musime volit tak, abychom s temito prirozenymi pozadavky byli v souladu. Jiny priklad: ke svemu zivotu potrebujeme hodnoty, ktere v prirode nejsou hotove, musime je z prirody kolem nas vytvorit svou produktivitou, produktivni praci.

Jiří Kinkor

Odpovědět na příspěvek

Autor: lubos 
Datum:   25.8.2006 00:07

Fandango napsal:

> Já jsem sice ze Zdroje četl jen úryvky, ale Anthem jsem četl
> celý a mohu ho jen doporučit. Pokud se rozhodujete mezi Zdrojem
> a Anthemem, tak berte to druhé, a pokud jste četl Orwella, tak
> myslím, že Anthem se Vám bude líbit o to víc. Schválně, poznáte
> 1 rozdíl? :-)

Anthem jsem sice také ještě nečetl, ale Orwellův 1984 ano, zařadil bych to mezi několik knih, které nejvíc ovlivnily moje názory, jako totální odstrašující příklad... Hádal bych, že od Anthem se liší úplnou beznadějí, v 1984 jde o naprostý konec civilizace, úplné zničení lidí... Nemyslím si, že by Ayn Randová nedala do svého románu žádnou naději na změnu k lepšímu. Hádám, že v tom by mohl být rozdíl. (ale třeba budu překvapený, až si Anthem přečtu...)

Odpovědět na příspěvek

Datum:   25.8.2006 06:44

Anthem si muze precist zadarmo kazdy american, american proto, ze jde o autorska prava, alespon tak jsem to pobral, v anglictine je ke stahnuti na strankach www.gutenberg.org, primy odkaz http://www.gutenberg.org/dirs/etext98/anthm10.txt

Odpovědět na příspěvek
Seznam diskuzí  |  Reakce strukturovaně Novější téma  |  Starší téma

Seznam diskuzí  |  Nová registrace
 Přihlášení
 Uživatelské jméno:
 Heslo:
 Zapamatovat si přihlášení:

Zapomenuté heslo?
Vyplňte Váš e-mail nebo uživatelské jméno. Na e-mail přiřazený k Vašemu profilu bude zasláno nové heslo.

phorum.org

(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.