Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Volné fórum
Nové téma  |  Aktuální fórum  |  Zobrazit téma  |  Hledat  |  Přihlásit se Novější téma  |  Starší téma
 Psychoanalytická interpretace Objektivismu Ayn Randové
Autor: Vojta 
Datum:   29.8.2006 11:48

Psychoanalytická interpretace Objektivismu:

Ego v podstatě dekonstruuje Superego (přejatou konvenční morálku a svědomí) a vstoupí ne jeho pozici: Tzn.
dojde k identifikaci Ega a Superega. To má za následek odtržení od konvenčních norem a nastolení vlády norem
vlastních (se snahou o jejich racionální vymezení, narozdíl od společenské směsice norem "poloiracionálních").

Ego samozřejmě zakouší slast, neboť je uvolněna represe Superega (pocity viny, napětí).

Freud tento typ osobnosti, u něhož převažuje Ego a Superego hodnotí jako společensky nejaktivnější, nejangažovanější, pro společnost nejpřínosnější (tedy paradoxně navenek jakoby altruisické - tím, že pracují pro sebe, pracují vlastně pro společnost!).

Nebezpečím identifikace Ega a Superega je však narcismus, protože ego najednou nemá protiváhu, korektivní mechanismus svědomí. Aby u takového člověka došlo k dalšímu duševnímu vývoji (aby neuvízl v narcismu), měl by být dostatečně otevřený vůči kritice od svého kolí a přátel (tedy korekci od lidí, kteří ho mohou dobře znát a upozorní ho na to, čeho by si sám nevšiml).

Podle Jungova přístupu by zde mohlo být nebezpečí tzv. "bohorovnosti" - nafouknutí já, což je vždy vyvažováno opačnou
reakcí ze strany nevědomí - vpádem nevědomých komplexů. Tedy - ačkoli se já v tenké racionální sféře považuje za svobodnou
bytost - neuvědomuje si, že jeho život je z velké části ovládán nevědomými pohnutkami a motivy, které vlastně ovládají jeho. Takže
se domnělý pán stává otrokem ve svém vlastním domě, stává se obětí své stinné stránky, svých "démonů", dalo by se říct. Tak tomu bylo např. u Hitlera, Stalina aj. velikášských osobností.

Osobnost, jež přijala filozofii Ayn Randové (což je svým způsobem i víra, což je paradox, jenž její stoupenci nebudou
zřejmě ochotni připustit! :-)) a přitom překonala úskalí bohorovnosti, by se měla vyznačovat zdravou sebereflexí a schopností
příjmat kritiku a měla by také připustit, že filozofie objektivismu je jednou z mnoha možností pohledu na život.

A nyní už filozoficky:

Zdá se mi, že spíše než že by Ayn Randová odhalovala něco objevného, prostě pomocí selského rozumu legitimizuje právo
člověka býti sobcem. Když se trochu ohlédneme do minulosti, je to jen slabý odvar Nietzscheho.

Odpovědět na příspěvek

Re: Psychoanalytická interpretace Objektivismu Ayn Randové
Autor: Štěpán Bahník 
Datum:   31.8.2006 21:06

Filosofie Objektivismu samozřejmě je jen jednou z mnoha možností pohledu na život, nicméně je to jediný pohled správný. To že existuje mnoho odlišných názorů nic nevyvrací.

Nechápu co má Objektivismus společného s vírou, když je založený na rozumu. Tohle si opravdu nejsem ochotný připustit.

Jinak ta psychoanalytická interpretace podle mě o ničem nevypovídá a je naprosto nesmyslná stejně jako 95% psychoanalýzy.

Odpovědět na příspěvek

Autor: blebul 
Datum:   10.9.2006 19:34

Vojto, popsal jste to naprosto dokonale, objektivismus je z větší části takové hraní si na filosofování, a to nejsem žádný příznivce idealismu - nabízí "řešení na všechno", tak jako např. Marxův Kapitál. A ta psychoanalytická interpretace je přesná, zvláště pikantní je potom, pokud jste četli např. životopis Ayn Rand od Barbary Brandon. Objektivismus, obzvláště kniha Virtue of Selfishness je jen povrchní plácání pro lidi, kteří se potřebují něčeho chytit a pokud možno najít rychlá a snadná (a většinou i špatná) řešení.

Odpovědět na příspěvek

Autor: Pizi 
Datum:   22.9.2006 10:06

Má zkušenost mě učí, že většina vět vytvořených podle schematu "xyz je jen...", je nepravdivá.
Ve vašem příspěvku chybí jakýkoliv argument. Obsahuje jen tvrzení, bez důkazu.

Odpovědět na příspěvek

Autor: Palda 
Datum:   17.5.2014 19:32

Proč mám pocit, že většina diskutujících v minulosti, vlastně diskutovala o něčem, co vůbec nepoznali? Jakákoli filozofie je pro normálního člověka nesrozumitelná, zvláště pak nová. Jen málo lidí chce investovat svůj čas pro něco nového, raději vychází z přebraných myšlenek. Kdyby Aristoteles v minulosti "vyhrál" nad Platonem, mohlo být vše jinak. Je pravdou, že málokdo dnes chce studovat filozofii, stačí mu se držet toho, co říkají všichni okolo. Jak to změnit? Jak předat objektivismus srozumitelněji? Jak přispět k tomu aby každý jednotlivec věděl, že Egoismus je dobro?

Člověk sám sobě bohem.

Odpovědět na příspěvek

Datum:   18.5.2014 19:54

Opravdu už objektivismus všichni odmítli?

Člověk sám sobě bohem.

Odpovědět na příspěvek

Datum:   19.6.2014 23:12

Dá se zjistit kolik lidí sleduje toto fórum? Je možné, že diskutující, či lidé, kteří se chtějí vyjádřit k objektivismu jsou zcela někde jinde. Kde? Je zvláštní, že mně také napadlo, že filosofie Ayn Rand může někomu připadat jako pro jiné podivné ukázání cesty lidem, kteří nějakým způsobem nesouhlasí s altruismem. Ve finále s ním nesouhlasí většina lidí, jen pokrytecky souhlasí s většinou. To jsem odběhl. Ať je to jak chce, objektivismus má tolik pádných důkazů o nejvyšší hodnotě v životě člověka, že nemusí být brán jako bible. Snad jen prostě chce srovnat myšlenky člověka jako takového. Každý den se v politice a nejen v ní přesvědčujeme o tom, co se kolem nás děje. Což mi připomnělo, že díky rodinné oslavě, jsem ač nevěřící, byl účasten celé nedělní mši v kostele a bylo to pro mně jako "bodání" kudlou do zad.

Člověk sám sobě bohem.

Odpovědět na příspěvek
Seznam diskuzí  |  Reakce strukturovaně Novější téma  |  Starší téma

Seznam diskuzí  |  Nová registrace
 Přihlášení
 Uživatelské jméno:
 Heslo:
 Zapamatovat si přihlášení:

Zapomenuté heslo?
Vyplňte Váš e-mail nebo uživatelské jméno. Na e-mail přiřazený k Vašemu profilu bude zasláno nové heslo.

phorum.org

(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.