Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Zdroj Ayn Randové
Nové téma  |  Aktuální fórum  |  Zobrazit téma  |  Hledat  |  Přihlásit se Novější téma  |  Starší téma
 Nebojte se Zdroje
Autor: vrtulnik 
Datum:   8.12.2003 02:31

Vcera jsem docetla posledni stranku anglicke verze romanu "The Fountainhead" a pri browsovani na internetu jsem narazila na stranky aynrand.cz. S velkym potesenim zjistuji, ze "Zdroj" je nyni k dostani doma v Cesku - ziji a pracuji jiz 6 let ve Spojenych Statech a letos jsem se poprve seznamila s tvorbou Ayn Randove. Cteni romanu Atlas Shrugged zmenilo muj nazor na svet, lidi kolem mne a hlavne nazor na mne samotnou a na to, co od zivota cekam. Cteni romanu Zdroj me presvedceni jeste prohloubilo.
Vyrustala jsem v socialistickem Cesku a nastesti se system zmenil zrovna v dobe dozravani, kdy jsem se mohla svobodne rozhodnout, co chci studovat a po studiich se svobodne rozhodnout, co chci delat. Moje kariera me umoznila vycestovat do USA, kde spolu s manzelem zijeme a pracujeme dodnes.
Nejsem filozof, me zamereni je na obchod a me retoricke a slohove schopnosti vzdy pokulhavaly za matematikou a logikou, proto se nebudu poustet do hluboke analyzy vyse uvedenych romanu, ale rada bych vzkazala lidem podobneho razeni, ze Ayn Randova mi ukazala, ze byt sam sebou a spolehat na svuj rozum neni hrich a duvod k pocitu provineni. Verim tomu, ze svet se sklada ze dvou skupin lidi - "doers (movers)" - lide, kteri jsou schopni tvorit a "takers" - lide, kteri jen berou a kteri se prizivuji na tvorbe ostatnich a ziji z verejneho mineni viz. postava Petera Keatinga v romanu Zdroj. Chapu, ze dilo Ayn Randove muze byt vnimano liberaly jako arogantni, egoisticke a individualisticke, ale faktem zustava, ze nejvetsi hrozbou pro spolecnost nejsou individualisti, ale paraziti ze skupiny "takers", kteri jen cekaji na prilezitost a pomoci verejneho mineni a vypujcenych frazi se dostanou do cela spolecnosti, kterou pak vedou k zaniku, coz nam nakonec potvrdila nase nedavna historie. Nebojte se dila Ayn Randove, kdo je schopen ji porozumet, tomu otevre oci a podniti ho k jeste lepsim vykonum, a kdo neni schopen citit smysl jeji tvorby, ten se zrejme neprokouse pres prvnich 100 stranek kterehokoliv z jejich del.Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: Martin Sedláček 
Datum:   15.12.2003 17:22

Vrtulnik:"Chápu, že dílo Ayn Randové muze byt vnimano liberaly jako arogantni, egoisticke a individualisticke"

Pochopit ZDROJ znamená , že pojmy "egoisticke a individualistické" přijímáte jako kladné.
Když o Vás někdo prohlásí, že jste sobec. A vy odpovite "Díky, intezivně na tom pracuji od doby co jsem četl ZDROJ." Pak jste to pochopily.

Martin Sedláček

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: balda 
Datum:   19.12.2003 12:38

Martin Sedláček napsal:
> Když o Vás někdo prohlásí, že jste sobec. A vy odpovite
> "Díky, intezivně na tom pracuji od doby co jsem četl ZDROJ."
> Pak jste to pochopily.

Ano, ovsem zaroven bych dodal, ze toto zrovna neni zpusob, jak uspesne sirit ideje Ayn Randove... v soucasnosti totiz 99,99% lidi chape pojem "egoismus" naprosto jinak, nez Vy, a to _velmi_ negativne. Odpovite-li na "urazku", ze jste "sobec" tak, jak pisete, pouze se k "sobci" prida "arogantni frajirek".
Ne, ze by me to tesilo, ale je to tak... k sireni ideji objektivismu by nejlepe prispela nejaka vyrazna, obdivu_hodna osoba, prirozena autorita, navic medialne znama. Takova ale chybi...

btw. chtel jsem se zeptat, zda se stari harcovnici objektivismu s postupem casu, pri starnuti a nabyvani zkusenosti, nenachytavaji, jak nahlizi na svet nikoliv pohledem Roarka, ale spise Gaila ci Dominiky (alespon v tom ohledu, ze by si v tom balastu dnesniho sveta radi privlastnili vse skutecne hodnotne; a pokud by to nemohli mit, pak at to nema radeji nikdo)?Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: Martin Sedláček 
Datum:   19.12.2003 15:47

Pane Baldo,

Na Váš dotaz ohledně užití slova sobectví nejlépe odpovídá Ayn Randová v knize Virtue of Selfishness(Ctnost sobectví).
Kdosi se jí zeptal proč používá slovo sobectví, když pro většinu lidí neznamená sobectví tu ctnost, kterou myslí ona.
Odpovídá:"Ze stejného důvodu z jakého vy se toho obáváte."

Martin Sedláček

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: Jib 
Datum:   22.12.2003 14:13

- Nepochopila jsem roli Dominiky. Její životní postoj (sňatky) nesvědčí o silném, hrdém a sebejitém člověku, jehož hodnoty jsou pro něj prioritou. Můžete mi pomoci tuto postavu pochopit?
- Také jsem měla potíže se ztotožněním se se sobectvím, jakožto kladnou vlastností člověka. V obecném povědomí je sobectví zažito jako jednání člověka, který nejenže sleduje svůj zájem (to by mohlo být přijímáno pozitivně), ale sleduje svůj zájem na úkor ostatních. Jak lze definovat člověka, který sleduje svůj zájem - není altruistou, kolektivistou apod., a člověka, který sleduje svůj zájem, ale prosazuje jej na úkor ostatních?

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: Vavrinec 
Datum:   22.12.2003 20:05

Podle meho nazoru koncept cloveka, ktery se sobecky snazi dosahnout sveho cile neoznacuje nic realneho. Treba clovek, ktery rika, ze chce psat knihy a byt velkym spisovatelem. Rekneme, ze "sveho" cile se snazi dosahnout na ukor ostatnich, tim ze vydava cizi dilo za svoje vlastni. Pokud chce byt skutecne spisovatelem, tak by jeho cilem a prostredkem melo byt logicky vlastni psani, ne kradez cizich del. Pokud sam netvori aktualnim psanim, pak jeho cilem nemuze byt -byt spisovatelem. Jedine vysvetleni je, ze chce byt pokladan za velkeho spisovatele. Takze "jeho" zajem se sklada z hodnoceni v ocich ostatnich, navic hodnoceni zalozene na podvodu. Ve skutecnosti tedy nema zadny skutecny vlastni zajem. Rekl bych, ze takovy clovek je altruistou, protoze abdikuje na zakladni sobeckou volbou (obetuje ji ostatnim)- volit si vlastni cile.
Dominika je podle me velmi silna a snatkama prave testuje svoji silu. Vyznava stejne hodnoty jako Roark, ale neveri, ze jsou ve svete dosazitelne.

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: vrtulnik 
Datum:   23.12.2003 04:53

Myslim si, ze k pochopeni dila Ayn Randove je vhodne vstrebat nekolik jejich del. Po precteni prvni novely jsem byla rozpolcena, cast ve me kricela, ze to je smer, ktery jsem podvedome vyznavala a druha cast, zavisla na verejnem mineni, se tomuto branila. Mozna v jejim dile zbytecne hledame tezkou filozofii a mozna je vse mnohem prozaictejsi. Prodalo se 5 milionu jejich knih za posledni pul stoleti a ne kazdy z techto 5 milionu ctenaru ma filozoficke vzdelani.Mate pravdu, ze clovek jako je Roark asi v modernim svete neexistuje, ale dulezite jsou principy. Princip "mit vlastni nazor", princip "stat si za svym nazorem a nest dusledky vlastnich rozhodnuti". Nikdy predem nevime, jak nase rozhodnuti dopadnou, ale nemoci soucasne doby je to, ze se kazdy snazi svalit zodpovednost na nekoho jineho. Postava Roarka pro me znamenala symbol nezavislosti a viry v sebe sama, tedy individualismu. Ano, individualismus byl a je pokladan vetsinou spolecnosti za spatny, ale jakou spolecnosti?? Spolecnosti komunistickou - samozrejme, spolecnosti socialne demokratickou - samozrejme, protoze na podporu potrebujete davy a potrebujete co nejvice volebnich listku, spolecnosti nabozenskou - samozrejme, protoze potrebujete davy nasledovatelu...
Myslim si, ze clovek muze byt sobec ve smyslu, ze zna hodnotu sve prace a sveho mozku a presto muze byt platnym clenem spolecnosti a pomahat slabsim a potrebnym, ale takovyto clovek to dela z vlastniho presvedceni a ne proto, ze mu to nekdo rekl a ceka, ze mu bude nekdo vdecny. Pojem sobectvi je vniman jako soulad se svym vnitrnim ja a jako pocit z dobre vykonane prace, kterou jste sam odvedl a nepotrebujete uznani lidi, ktere ani neznate.
Asi bude chvilku trvat, nez se Zdroj dostane do rukou ctenaru jinych nez filozoficky zamerenych, ale ve chvili, kdy se stane predmetem zajmu lidi z podnikatelske komunity, tak budu doufat, ze se zlepsi i etika obchodniho jednani v Cesku. Myslite, ze jsem naivni? Mozna, ale na druhou stranu me moc nezajima, co si o me myslite :-)Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: Bob Koštanský 
Datum:   29.12.2003 14:38

S knihami Ayn Rand jsem se poprvé setkal v roce 91 v Holandsku . Po pětidenní debatě s pro mne tehdy neznámým "šílencem" (vzal nás tehdy k sobě na večeři a zůstali jsem na několikadenní "řeč") a dnes velkým přítelem jsem odjížděl domů s nákladem sedmi svazků Ayn Rand a dalšími materiály ARI. Byl jsem v šoku, že existuje někdo, kdo je schopen explicitně a pregnantně vyjádřit mé tehdejší pocity a postoje. Netušil jsem tehdy, že jsem "živelný či lépe řečeno tušený objektivista" - chyběla přesnost. Pravdou je, že po návratu z Holandska o rok později jsem doma ztratil většinu přátel, neboť mi jejich "dobře míněný altruismus" poněkud lezl krkem.Ayn Rand jsem si překládal do šuplíku, dával číst svým dnes už bývalým kamarádům (ze všech zůstal jediný). Jsem rád, že se mi vyčistilo síto. S pocitem, že nejsem na světe proto, aby mně všichni měli rádi, jsem se již dávno naučil žít.
A že mé okolí je často hodně špatné z toho, že si stojím na svém, že od svých smluvních partnerů požaduji dodržování smluvních závazků, že mé děti ví, že řeknu-li "A" , myslím skutečně "A", že nehodlám žít svůj život dle představ mých sousedů? Tak to mi dodává sílu a utvrzuje mne v mém přesvědčení.

Čtu teď "Fountainhead" v češtině a je mi dobře. Díky a přeji všem dosažení svých vlastních cílů.

Hezký nadcházející rok

Bob

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: balda 
Datum:   30.12.2003 19:38

Pane Sedlacku,
ad 19.12. 15:47:
Odpoved Randove je pohotova a trefna a ja proti ni nic nemuzu namitnout. Ostatne toho se muj prispevek vubec netykal, ja mel na mysli pouze "marketingovou" stranku veci: jestlize se dnes bude nekdo holedbat tim, ze je sobec a ze to ma ze cteni Ayn Randove, aniz by zaroven nedodal, ze tim sobcem ma na mysli neco jineho, nez 99,99% ostatnich, tak to rozhodne neni dobry zpusob, jak prilakat lidi k objektivismu. Tot vse.

Pro Jib: K Vavrincovi dodavam, ze kdyz se to spoji s Dominikou vyznavanym principem "all or nothing", pak Vam vyjde prave to chovani, ktere Vam dela takove potize pochopit.Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: Martin Sedláček 
Datum:   9.1.2004 12:07

K Dominice:
Dominičin sňatek s Keatingem je její chybou. Kdyby byla schopná identifikovat, že Roarkovy a její hodnoty jsou dobré a praktické, neudělala by to. Během příběhu prochází stejným procesem jako čtenář zdroje a objevuje, že to co dělá Roark je praktické a má šanci uspět a to co dělá Keating ho vede do stádia v jakém je na konci románu.

Martin Sedláček

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: balda 
Datum:   25.3.2004 12:09

Jen tak mimochodem, Vaclav Linkov, vystudovany matematik a student politologie a psychologie, kandidat na rektora MU :-), pise o Zdroji v jedne sve seminarni praci:

http://www.fss.muni.cz/~linkov/cbbkln.htm

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: pnog 
Datum:   26.3.2004 14:58

to si jdu hned precist, Vaska znam, je to dobrej blazen:-)) V jeho programu ze mi obzvlaste libi zalozeni teologicke fakulty a posleze prodej odpustku podepsanych dekanem, z nichz by se skola castecne financovala:-))))

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: balda 
Datum:   27.3.2004 10:15

Mimochodem, na www.mojekniha.cz lze hlasovat o nejoblibenejsi knize...Odpovědět na příspěvek
 
 Marketingová stránka věci
Autor: Matěj Šuster 
Datum:   3.4.2004 23:15

Sobectví či egoismus je v běžné mluvě (a asi i podle oficiálních slovníků českého jazyka) spojeno se sebestředností, bezohledností etc. Podle mě neexistuje žádný způsob, jak dát tomuto slovu pozitivní konotace.

Ostatně, mezi individualismem a sobectvím není žádné rovnítko; indivualismus prostě znamená, že každý člověk má právo sledovat svůj vlastní zájem, ať již "egoisticky" či "altruisticky" motivovaný, nesmí však při tom inicicovat agresi vůči totožným právům ostatních.

Pokud objektivisté vycházejí z nějaké specifické definice "sobectví", tak by mě zajímalo, jak tato definice zní. Např. sobec = člověk, který nikdy neobětuje své hodnoty někomu jinému? Eventuálně: sobec = člověk, který nikdy neobětuje své hodnoty někomu jinému s motivem učinit "ušlechtilý, nezištný skutek"?

Je jednání člověka, který si myslí, že v jistých mezních situacích je nezištná pomoc bližnímu v nouzi jeho morální povinností, ZLÉ či "nemorální" podle objektivismu?

Matěj Šuster

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: Yemeth 
Datum:   25.5.2006 22:50

je mi 21 a ke Zdroji jsem se dostal nahodou pres seznam.cz kdyz jsem hledal nejakou filozofii zivota, nejprve jsem chtel verit v boha, ale nevedel jsem proc to nejde, ted uz to vim, jeste jsem zdroj nedocetl uplne do konce, ale uz vim presne o co jde, hledam se, doufam ze se jednou najdu cely,
moje dalsi kniha bude Atlas Shrugged, ikdyz v anglictine zase tolik nevinikam, alespon mam o duvod vic.

mozna by vas zajimala informace ze se chysta film Atlas shrugged na rok 2008, tady je link http://us.imdb.com/name/nm0709446/
film The Fountainhead (1949) jsem videl zatim jen z casti a kdo by ho chtel videt tak jako jsem chtel ja, nemusi si delat starosti, o nic neprisel

Odpovědět na příspěvek
 
 Re: Nebojte se Zdroje
Autor: kinkor 
Datum:   21.6.2006 11:31

Zdroj jako kniha je samozrejme nekonecne lepsi nez film, ale ja ten film povazuji za velmi dobry.

Odpovědět na příspěvek
Seznam diskuzí  |  Reakce strukturovaně Novější téma  |  Starší téma


Seznam diskuzí  |  Nová registrace
 Přihlášení
 Uživatelské jméno:
 Heslo:
 Zapamatovat si přihlášení:
   
 Zapomenuté heslo?
Vyplňte Váš e-mail nebo uživatelské jméno. Na e-mail přiřazený k Vašemu profilu bude zasláno nové heslo.

phorum.org

(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.