Ústup Izraele posiluje palestinské teroristy

Autor: Vavřinec Kryzánek, Téma: Zahraniční politika
Vydáno dne 15. 08. 2005 (3868 přečtení)
Plánovaný odsun židovských osadníků z pásma Gazy v průběhu tohoto týdne je nesmyslným krokem, který povede k dalším útokům na Izrael. „Okupace stále trvá, Gaza nebude první ani poslední,“ prohlásil podle iDNES jeden z šéfů Hamasu. „Je to první krok k osvobození zbývajících obsazených palestinských území,“ řekl podle serveru lidovky.cz jeden z nejvyšších vůdců Hamasu v pásmu Gazy Ismáíla Haníji. Jak ilustrují tyto výroky, tak současná politika ústupu ze strany Izraele zcela logicky přesvědčuje palestinské teroristy, že jejich ozbrojený boj má smysl.

Zdrojem legitimity státu není historická, etnická nebo náboženská spojitost s daným územím, ale to, zda hájí individuální práva. Současná Palestinská samospráva je těsně spojena s teroristy a neexistuje žádný podstatný důvod se domnívat, že Palestinci jsou schopni a ochotni v dohledné době vytvořit stát, který by individuální práva hájil. Proto si na rozdíl od Izraele nezaslouží žádné území pro vytvoření státu.

Ustupovat teroristům a uznávat legitimitu jejich cílů se nikdy nevyplácí a Izraelci to vědí pravděpodobně lépe než kterýkoliv jiný národ na světě. V tom je naděje na udržení existence jediného relativně svobodného a civilizovaného státu na Blízkém východě.