Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy

    Počet zobrazených článků: 15 (z celkem 62 nalezených)    

|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|

Sarkozyho morální kapitalismus
(Luboš Zálom, Filozofie, 24.01.2009)
Údajná Sarkozyho reforma kapitalismu, založená na morálce sebeobětování, bude ve skutečnosti znamenat jeho další ničení.
Michael Novak hanebně překrucuje
(Jiří Kinkor, Filozofie, 09.01.2008)
Novakova charakteristika filozofie Ayn Randové je do očí bijícím nesmyslem, který nemohl napsat člověk, který se s objektivismem alespoň v základních rysech seznámil.
Na obranu nerovnosti příjmů
(Peter Schwartz, Filozofie, 15.04.2007)
Nerovnost příjmů představuje v systému svobodného trhu dobro; kampaň proti ní spočívá na egalitářském stanovisku, že těm nejschopnějším by nemělo být dovoleno předstihnout ty nejméně schopné.
Úpadek a pád amerického konzervatismu
(C. Bradley Thompson, Filozofie, 06.01.2007)
Koncem 90. let se zdálo, že se pomyslná pravolevá dělící čára výrazně posunula doprava, poprvé od počátku 20. století. Obhájci omezeného státu stáli před historickou příležitostí zahájit demontáž sociálního státu a deregulovat hospodářství. A jak vypadá republikánská revoluce po dvanácti letech? V jakém stavu se nachází americká politická pravice v roce 2006?
Vesmír nevznikl
(Jiří Kinkor, Filozofie, 04.10.2006)
Myšlenka, že před vesmírem zde existovalo nějaké „nic“, z něhož vesmír vznikl, postrádá smysl, protože žádné „nic“ neexistuje. Slůvko „nic“ je pouze lidským pojmem vyjadřujícím absenci něčeho konkrétního, nikoli pojmem vztahujícím se na nějaký existující jev v realitě.
Doporučená literatura
(Jiří Kinkor, Filozofie, 20.09.2006)
Vážným zájemcům o systematické studium objektivismu Ayn Randové nabízím doporučený postup úvodního studia.
Co je objektivita?
(Jiří Kinkor, Filozofie, 01.09.2006)
Objektivita je volní soulad s realitou prostřednictvím jisté metody, metody, která vychází z reality a respektuje povahu lidského vědomí.
Asistovaná sebevražda: Morální právo
(Thomas A. Bowden, Filozofie, 11.06.2006)
Nejvyšší soud potvrdil zákon umožňující oregonským lékařům asistovat svým pacientům při sebevraždě. Správného rozhodnutí však bylo dosaženo špatným zdůvodněním.
Volím lidskost proti altruismu
(Jiří Kinkor, Filozofie, 28.05.2006)
Žádná z politických stran, které v nadcházejících volbách kandidují do parlamentu, nehájí racionální pojetí státu. Žádná z nich nepřijímá fakt, že jedinou morální funkcí státu je ochrana individuálních práv. Není to překvapující, vždyť politické myšlení drtivé většiny voličů, jejichž názory politika v koncentrované formě vyjadřuje, žádá kolektivistický stát.

Článek je z archívu, původně byl publikován 10. 5. 2002.

Svoboda vs. neomezená vláda většiny
(Peter Schwartz, Filozofie, 17.05.2006)
Koncepce svobody spočívá na pojetí státu, jehož moc je omezena na ochranu individuálních práv, zatímco koncepce demokracie spočívá na pojetí státu vládnoucího neomezeně, na principu většiny. Musíme zastavit zmatek, který vyplývá z neustálého zaměňování těchto opačných myšlenek.
Altruismus a parazitismus
(Jiří Kinkor, Filozofie, 20.04.2006)
Diskuse k přednášce Petera Schwartze (Přitažlivost altruismu) mě inspiruje k dalšímu komentáři. Argumenty diskutujících použiji pro další vysvětlování a odpovím na některá důležitá nedorozumění. Pro lepší přehlednost nezařazuji příspěvek jako pokračování do diskuse ke zmíněné přednášce, ale jako další samostatný text, a to formou dialogu.
Přitažlivost altruismu
(Peter Schwartz, Filozofie, 22.03.2006)
A jednoho dne, v nepříliš vzdálené budoucnosti, se lidé ohlédnou zpět za dnešní kulturou a s údivem se budou ptát: Co, proboha, mohlo být na altruismu tak přitažlivého?
Morální hodnoty bez náboženství
(Peter Schwartz, Filozofie, 08.02.2006)
Alternativou k dogmatismu americké náboženské pravice i emocionalismu rovnostářské levice je kodex absolutních morálních principů založený na rozumu a individualismu.
Vyzdvihujme produktivitu, nikoli charitu
(Jiří Kinkor, Filozofie, 02.01.2006)
„Za to, že inteligentním způsobem konali dobro, že přepsali politiku, že učinili milosrdenství modernějším a naději strategičtější a že nás ostatní vyzvali, abychom je následovali, jsou Bill a Melinda Gatesovi a Bono osobnostmi roku časopisu Time,“ oznámil prestižní americký týdeník ve svém předvánočním vydání.
Zajíčkův šílený svět rozumu
(Martin Sedláček, Filozofie, 09.12.2005)
V listopadu 2005 vyšel na stránkách Liberálního institutu článek Miroslava Zajíčka s názvem Šílený svět chladně kalkulujících mozků. Pan Zajíček v něm barvitě popisuje svět, ve kterém se lidé řídí výlučně rozumem, jako místo chaosu, nedůvěry a vzájemného okrádání. Rozumový přístup k ostatním lidem podle něj zahrnuje především podezřívavost a vypočítavost ke každému a za jakýchkoli okolností.

|0-15|15-30|30-45|45-60|60-75|


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.