Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Terorismus S příčinou terorismu je třeba bojovat bombami, ne chlebem
Vydáno dne 01. 09. 2005 (čteno 4767×)

Alex Epstein

Alex Epstein je redaktorem The Ayn Rand Institute v Irvine v Kalifornii. Institut šíří filozofii Ayn Randové, autorky knih Atlas Shrugged a The Fountainhead (Zdroj).

Po posledních sebevražedných útocích v Londýně a kvůli obecné neschopnosti Západu teroristickým útokům předcházet se mnoho mluví o boji proti „základní příčině“ terorismu. Nejpopulárnější je argument, že terorismus způsobuje chudoba. OSN a naši evropští a arabští „spojenci“ nám opakovaně radí, abychom minimalizovali naše vojenské operace a místo nich rozdělovali víc zahraniční pomoci chudým zemím ­ abychom složili zbraně a vytáhli šekovou knížku. Jedině bojem proti chudobě, opakují nám, se můžeme zaměřit na „základní příčinu“ terorismu.

Zhoubná myšlenka, že chudoba způsobuje terorismus, je populární už od útoků z 11. září. Generální tajemník OSN Kofi Annan opakovaně žádal bohaté země, aby znásobily svou zahraniční pomoc, a jako příčinu terorismu označil to, že „příliš mnoho lidí je odsouzeno k životu v extrémní chudobě a ponížení“. Bývalý ministr zahraničí Colin Powell souhlasí: „Musíme do lidských srdcí znovu vrátit naději. Musíme ukázat lidem, kteří by se mohli přiklonit k terorismu, že existuje lepší cesta“. Stejného názoru je i podnikatel Ted Turner: „Důvodem útoku na Světové obchodní centrum je to, že na světě je mnoho lidí žijících v nejhlubší bídě a bez naděje na lepší život“.

Myšlenka, že chudoba způsobuje terorismus, byla dokonce i hlavním argumentem pro zpackanou válku v Iráku. Válka má prý přinést lepší život Iráčanům, a ne rychle zničit hrozbu, kterou země představovala, a přesunout se na další důležité vojenské cíle.

Zničení příčiny terorismu je ve skutečnosti správný cíl ­ jenže prostředkem k němu je vhodně zaměřená vojenská akce, ne sociální dávky.

Terorismus nezpůsobuje chudoba. Teroristé 11. září nezaútočili na Ameriku, aby dosáhli zbohatnutí Středního východu. Naopak, jejich oficiálním cílem bylo zabránit jakémukoli pronikání prosperující průmyslové kultury „pohanů“ do jejich světa. Bohatý Usáma bin Ládin nepoužil své milióny k výstavbě elektráren nebo zavlažovacích kanálů. Kdyby on a jeho terorističtí následníci chtěli prosperitu, snažili by se napodobit Spojené státy ­ a ne je zničit.

V hlubším smyslu, chudoba jako taková nemůže určovat ničí morální kodex. Jsou to myšlenky, které se jednotlivci rozhodnou přijmout, na jejichž základě sledují určité cíle a hodnoty. Touhu ničit bohatství a masově vraždit nevinné produktivní lidské bytosti nelze vysvětlit nedostatkem peněz nebo nízkou kvalitou života ­ ale pouze myšlenkami zaměřenými proti bohatství a životu. Tím, co teroristy motivuje, je ideologie islámského fundamentalismu. Tato autoritářská doktrína, zaměřená na nadpřirozený svět, považuje americkou svobodu, prosperitu a sledování pozemského štěstí za vrchol zkaženosti. Její zastánci cítí odpor vůči úspěchu Ameriky a přitažlivosti její kultury pro mnoho mladých na Středním východě. Pro fundamentalisty jsou Američané „pohany“, které je třeba zabít. Jak řekl bývalý představitel Talibanu: „Američané bojují, aby mohli žít a užívat si materiálních věcí. Ale my bojujeme abychom mohli zemřít při konání Božího díla“.

Teroristé nás nenávidí kvůli své ideologii ­ a tento fakt se nijak nezmění, když budeme plnit pokladny vlád Třetího světa. Co tedy může naše vláda dělat? Nemůže přímo odstranit nejhlubší filozofické kořeny terorismu; ale pomocí vojenské síly může zničit tu jedinou „základní příčinu“ terorismu, na které záleží v politickém kontextu ­ jeho státní podporu. Nepřátelství fundamentalistů k Americe se může projevit ve formě mezinárodního terorismu jen díky vládám, které teroristické sítě využívají, financují, cvičí a poskytují jim útočiště. Tato podpora je příčinou teroristické hrozby ­ a Amerika ji může odstranit vojenskou silou.

Právě ve jménu boje proti kořenům terorismu musí Amerika napřáhnout pěst a ne podávat pomocnou ruku. Amerických vojáků může být k zastavení teroristických operací zapotřebí v různých částech světa, avšak v první řadě musíme bojovat proti hlavnímu zdroji hrozby ­ proti Íránu. Tento teokratický stát je kolébkou Islámské fundamentalistické revoluce a díky tomu současně i největším sponzorem terorismu. Kdyby byla odstraněna íránská vláda, byla by to silná rána islámskému terorismu. Bylo by zničeno politické ztělesnění ideálu, za který teroristé bojují. Bylo by to prohlášení, že Amerika netoleruje podporu terorismu. Byla by to jednoznačná lekce, která by ostatním zemím ukázala, co se s nimi stane, když nebudou pronásledovat teroristy na svých územích. A bylo by to uznání faktu, že svrhávání bomb, ne balíčků s jídlem, je jediným způsobem, jak může naše vláda zničit kořeny terorismu.

Přeložil Michal Kracík, Galtův institut
srpen 2005[Akt. známka: 2,71] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 3 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: The Ayn Rand Institute


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.