Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Hospodářství Obětujte svoje práva, aby se „smazaly regionální rozdíly v nezaměstnanosti“!
Vydáno dne 20. 10. 2005 (čteno 3797×)

Vavřinec Kryzánek

V srpnu prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně zákon o vyvlastnění. Jaké jsou údajné cíle socialistů – ať jsou z jakékoliv politické strany – kteří takový zákon navrhli a nechali projít? Podle BBC [1] má zákon „urychlit výstavbu silnic, dálnic nebo železnic, a to i za cenu vyvlastňování soukromých pozemků potřebných pro výstavbu“.

Jeho využití také naznačil v pořadu Sedmička na TV Nova (9. 10. 2005) ministr průmyslu a obchodu Milan Urban v případě investice korejské automobilky Hyundai do České republiky. Hospodářské noviny [2] ocitovaly Urbanův výrok: „Je veřejným zájmem, aby se regionální rozdíly ve výkonnosti hospodářství a zaměstnanosti vyrovnávaly“.

Záměrem socialistů je tedy údajně ekonomický rozvoj. Chtějí zajistit stavbu nových silnic a továren, aby více lidí získalo práci, více firem nové zakázky, zkrátka aby ekonomika rostla rychleji. „Rizika tu jsou, ale klady u investice Hyundai jednoznačně převyšují,“ uvedl pro iDNES [3] ekonom Pavel Sobíšek z HVB Bank. Takové zdůvodnění praktičnosti zákona o vyvlastnění je však obrovskou neznalostí nebo spíše masivním únikem před známými fakty. Bohatství vzniká v důsledku aktivity a invence motivovaných jednotlivců a firem v co nejsvobodnějším prostředí, které se co nejvíce blíží kapitalismu. Ve svobodném kapitalistickém prostředí stát do ekonomické aktivity nezasahuje a chrání individuální práva. Tvrdit, že stát musí zajistit stavbu té či oné silnice nebo pomoci získat zahraničního investora, je absurdní. Neexistuje žádná logická a historická báze pro uznání principu, že stát má pomáhat pomocí porušování vlastnických práv při stavbě cest nebo získávání investic. O hodnotnou dopravní cestu by se samozřejmě daleko lépe postaraly soukromé subjekty, tak jako se lépe starají o produkci potravin, automobilů nebo počítačů.

Pokud praktické zdůvodnění zákona o vyvlastnění selhává, nemají socialisté na svojí straně alespoň morálku a idealismus? Ne, pokud je dobrem to, co podporuje život člověka. Každý člověk musí sám přijít na to, jaké cíle má sledovat, a dosáhnout jich vlastním produktivním úsilím. Zájmem socialistů však není dobro jednotlivce, ale podle jejich vlastních slov „smazání regionálních rozdílů“ nebo „výkonnost ekonomiky“. Ve jménu těchto bezobsažných sloganů jsou bez ostychu připravenI doslova vymazat právo jednotlivce na jeho majetek a svobodu. Zamysleme se nad tím, jak humanistický je asi pohled na člověka, který jej vnímá jako šedou nediferencovanou figurku s jejímiž právy je možné manipulovat ve „prospěch“ jiné skupiny figurek, které jsou systematicky neschopné se sami postarat o svůj život a odkázané na něčí pomoc. Podle socialistů vzniká z nezaměstnanosti lidí, nebo potřeby dopravy právo obětovat práva nevinných lidí, neboli z potřeby jednoho člověka vzniká jeho nárok vzít si to, co potřebuje, od ostatních. Pokud by ale toto byla pravda, tak každý, kdo něco potřebuje, by mohl tvrdit, že jeho potřeba zakládá nárok k tomu, aby ji uspokojil i za cenu násilí, tak jako to dělá každý zločinec.

Stát je nutná instituce a pokud plní své funkce, je obrovskou hodnotou. Zákon o vyvlastnění z něj ale dělá zločince pošlapávajícího práva nevinných obětí. Poslanci by jej měli smést ze stolu.


[1] Zákon o vyvlastnění do druhého čtení, 18. 8. 2005, BBC

[2] Investice a vyvlastnění, 10. 10. 2005, Hospodářské noviny

[3] Hyundai přijde, záleží jen na pozemcích, 1. 10. 2005, iDNES[Akt. známka: 3,50] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 6 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.