Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Ostatní Bankéř s morální odvahou
Vydáno dne 19. 02. 2006 (čteno 3510×)

Vavřinec Kryzánek

„Co existuje, to existuje. Pokud chceme být lepšími, musíme jednat v kontextu reality…. Jasné myšlení není automatické. Vyžaduje intelektuální disciplínu a začíná na pravdivých premisách založených na pozorování faktů… Aristoteles věřil, že „zasloužená“ hrdost je tou nejvyšší ctností, protože předpokládá všechny ostatní.“

Přecházející citáty nejsou úryvky z filozofické publikace, ale kupodivu z firemní filozofie společnosti BB&T, deváté největší finanční instituce ve Spojených státech. Jméno banky BB&T se v posledních týdnech zaslouženě skloňuje mezi obhájci soukromého vlastnictví. BB&T se totiž veřejně postavila proti státnímu vyvlastňování soukromého majetku.

Vyvlastňování soukromého majetku ve prospěch „veřejného zájmu“ je jedním z nejhorších případů, jak dnešní i tzv. demokratické státy pošlapávají práva člověka. Porušením práv jednoho konkrétního člověka se stát v principu dopouští porušení práva každého člověka. Nikdo si v takovém případě nemůže být jistý svým poctivě nabytým majetkem. Pozemek paní Novákové, který kupříkladu včera bránil ve stavbě „veřejně prospěšné“ továrny, může být zítra domem či pozemkem kohokoliv z nás, který stát vyvlastní, aby mohl postavit veřejný park, rozšířit přírodní rezervaci, nebo pomohl firmě, která slíbí přispět „veřejnému prospěchu“.

Spojenými státy, zemi historicky proslulé úctou ke svobodě a individualismu, nedávno proběhla řada diskusí o státním vyvlastňování vyvolaná zejména rozhodnutím nejvyššího soudu USA v tzv.  případě Kelo vs. New London. Nejvyšší soud se přiklonil na stranu města New London, které se rozhodlo vyvlastnit soukromé pozemky, aby na jejich místě mohlo vzniknout obchodní centrum, jež mělo přispět k „veřejnému prospěchu“ tvorbou nových pracovních příležitostí.

Generální ředitel BB&T John Allison zaujal v reakci na vyvlastňování hluboce morální a odvážný postoj. BB&T nebude jako banka půjčovat žádné peníze na projekty, při kterých stát použil princip vyvlastnění. „Jedním z nejzákladnějších práv každého občana je ponechat si to, co mu patří. Jako instituce odhodlaná pomáhat svým klientům v dosažení ekonomického úspěchu a finančního zabezpečení nebudeme pomáhat jakékoliv entitě nebo firmě, která by tento cíl podkopávala a ohrozila tvrdě zasloužený americký sen o soukromém vlastnictví,“ uvádí Allison.

V čele BB&T stojí Allison od roku 1987, kdy byla podle časopisu Forbes „ospalým bankovním ústavem pro farmáře s pěti miliardami dolarů aktiv“. V současnosti je BB&T finančním gigantem s tisíci poboček a aktivy v objemu 109 miliard dolarů. Pod Allisonovým vedením se tržní hodnota banky zvýšila téměř o 800 procent. Allison je známý svým dlouhodobým zájmem o objektivismus a dokonce vystoupil na jedné objektivistických konferencí jako řečník na panelu.

Allisonův profesionální úspěch a morální odvaha by měla být příkladem pro manažery a podnikatele u nás i v zahraničí, kteří místo, aby hájili v diskuzi svoje firmy a zisky, zakládají organizace, které podporují absurdní a kolektivistickou „sociální odpovědnost firem" („corporate social responsibility“), dotují ekologické organizace, jejichž cílem je omezení a destrukce svobodného podnikání, a předhánějí se v podlézání různým regulačním úřadům.[Akt. známka: 1,67] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 8 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.