Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: "Solidarita" Nesmyslná stávka učitelů
Vydáno dne 01. 12. 2007 (čteno 3792×)

Jiří Kinkor

Nadcházející stávka učitelů je nesmyslná. Socialistické myšlení vede učitele k závěru, že problémem je nedostatek peněz ve školství. Nedostatek peněz a veškeré další problémy školství jsou ale jen symptomem problémů školství, nikoli příčinou. Příčinou je samotná existence státního školství a jakákoli regulace vzdělání. Čím více stát do školství zasahuje, tím hůře.

Neexistuje žádný důvod pro jakoukoli roli státu ve vzdělání. Neexistuje žádné právo na vzdělání, stejně tak jako neexistuje žádné právo na rohlík, na vodu, na auto ani na cokoli, co musí někdo vyprodukovat. Právo mám na to, co jsem poctivě vyrobil, nakoupil nebo jinak získal, nikoli na to, co nemám, a přál bych si to mít. Mám právo, aby mi to, co mám, nikdo nevzal, nikoli aby mi někdo dal to, co nemám. 

Jakékoli vměšování státu do soukromého školství je porušováním práv majitelů škol. Jakákoli státní regulace je iracionální, hanebná a devastující. Lidé by vzdělání nabízeli a kupovali dobrovolně stejně tak jako to dělají v jakékoli jiné oblasti produkce zboží a služeb. Kvalitu vzdělání nezajistí poslušní otroci státního školství nýbrž a jedině svobodní, motivovaní lidé, kteří za své služby budou žádat a dostávat tolik peněz, kolik jim rodiče dětí a studentů budou ochotni zaplatit. Jen rozum a vlastní myšlení je vodítkem k produkci jakékoli služby. Podřizovat se státnímu diktátu znamená ignorovat vlastní rozumový úsudek. Stejně tak tomu je u aut, počítačů, mobilů, oblečení, cestování a ve všech dalších odvětvích lidské činnosti. V těchto ostatních odvětvích se nabízí kvalita jen a jen díky tomu, že tam stát výrobce tolik neničí jako je tomu ve školství.

Takže učitelé stávkujte, stávkujte třeba měsíc, nebo dva, ale za jedinou správnou a rozumnou věc: za úplnou privatizaci a deregulaci školství. A pak uvidíte, že ti schopní z vás budou vydělávat tolik peněz jako manažeři soukromých firem. Uvidíte, že pak budete pracovat s žáky a studenty, kteří si vašich služeb váží. Bude jen na vás, co budete učit, jaké metody budete používat a jakými inovativními přístupy budete své studenty motivovat.[Akt. známka: 3,73] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 11 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.