Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Ostatní Takže extrémní znamená zlý?
Vydáno dne 04. 09. 2009 (čteno 3011×)

Daniel Martínek

Každý, kdo dnes čte noviny a sleduje televizi, čas od času nutně narazí na slovní spojení „extrémní pravice“ a „ultrapravice“. Novináři je denně používají pro označení rasistických skupin, které se hlásí k násilí  a omezování individuální svobody ve prospěch jiné rasy či národa. Používání nálepky „extrémní pravice“ pro označení těchto kolektivistických a militantních skupin je absurdní a urážlivé. Jde o skryté vytváření nesmyslné spojnice mezi násilím či jakýmkoli zlem a politickou pravicí. Do pojmu pravice se tak neoprávněně propašovává negativní obsah.

Ačkoli geneze slovního spojení „extrémní pravice“ není přesně zmapována, jedno je jisté a snadno prokazatelné: Komunistické televizní pořady, např. Aktuality či Televizní noviny ze 70. a 80. let,  tato spojení omílaly pořád dokola. K pojmu „kapitalistická pravice“  komunistický propagandista přidával pojem „extrémní“ a přitom popisoval neonacistické demonstrace s západním Německu.  Na obrazovce se objevili  mladí lidé někde v Mnichově v černých uniformách a s neonacistickými symboly. „Jsou to kapitalističtí pravičáci a chovají se extrémně“, tvrdil komunistický redaktor.  Řekl sice „extrémně“, ale měl na mysli nemravně, násilnicky, Řekl  „extrémní“, ale měl přitom na mysli „zlý“  „nenávistný“ a „plný rasismu“. Trik komunistického žurnalisty byl v tom, že zcela záměrně jako do kbelíku přimíchal do pojmu „extrémní“  negativní morální obsah.  Potom celý kbelík špíny vychrstl na slovo pravice.

Podobný trik komunisté zkoušeli celá desetiletí  i s pojmem kapitalismus. Učitelé ve školách interpretovali pojem kapitalismus jako systém, ve kterém kapitalisté pálí obilí v pecích a vyváží na skládky kamióny čerstvých rajčat. Metodický pokyn z ministerstva tehdy přímo přikazoval hledat a spojovat společensky odpudivé jevy se slovem kapitalismus. Šlo o to definovat pojem kapitalismus ve vědomí dětí jako systém, který je nerozlučně spojený mimo jiné i s nemravným plýtváním.  Diskreditace pojmu kapitalismus se docela zdařila. Zeptejte se lidí, vychovaných před rokem 1989, jaké obsahové znaky jim vytanou na mysli při vyslovení pojmu kapitalismus? Zpravidla budou odpovídat: bída, zločinnost, agresivní militarismus, vykořisťování člověka apod. Přitom správná definice kapitalismu zní „společenský systém chránící individuální práva jednotlivců“.

Spojování odpudivých a negativních znaků se jménem protivníka nebo s pojmem, který má pro nepřítele klíčový význam, je prosté očerňování. Hodí se především pro situace, kdy v diskusi dojdou argumenty a potřebujete rychle poškodit protivníka před větší skupinou lidí, o kterých víte, že o problému nebudou příliš přemýšlet. Chcete-li napadnout například politický program opozice, nemusíte předkládat důvody proč je nerealistický, prostě ho označíte za „virtuální realitu“. Neargumentujete,  jen vymýšlíte jazykové konstrukce, které na protivníka přenášejí nějaké negativní hodnoty. V tomto případu prostřednictvím pojmu „virtuální“  se na pojem „program“ přehodí negativní znak „nerealistický“ či „v praxi neuskutečnitelný“.

Pojmy extrémní pravice, ultra-pravice atd.  jsou podobně vytvořenými absurditami.  Samotný pojem extrém ve skutečnosti znamená velkou odchylku od průměru či normy, avšak sám o sobě žádný mravní obsah nemá. Ten, kdo ho do tohoto pojmu přimíchal, tak učinil zcela záměrně, a s politickým cílem. Jméno manipulanta nevypátráme, ale téměř s jistotou lze říci, že se jednalo o kolektivisticky smýšlejícího intelektuála, který zcela záměrně ukázal na rasisty a zcela záměrně neřekl rasisté. Přenesl místo toho pozornost na svého úhlavního politického nepřítele, pravici, a řekl: „no jistě, tito odpudiví výrostci patří k pravici“ a „ovšem, poněkud extrémní “.

Pojem „extrémní pravice“ je nesmyslný a nesmíme ho přecházet. Kohokoli, kdo jej užívá, je třeba zastavit a zásadně odmítnout celé tvrzení, v němž se tento ničivý antipojem vyskytuje.[Akt. známka: 1,47] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 2 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.