Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Evropská unie Ellsworth Toohey by zajásal
Vydáno dne 06. 11. 2010 (čteno 2936×)

Daniel Martínek

Výroční setkání ředitelů evropských poboček naší firmy se letos koná v Bruselu. Co bylo motivem tohoto kroku nevím, nicméně sedím v odletové hale na ruzyňském letišti a čekám na start svého letadla směr Brusel. Většinou cestuji v letadlech s turisty, ale dnes letím s lidmi z EU. Všude kolem mě tmavé obleky a kostýmky, plnoštíhlé a zodpovědně se tvářící asistentky s výraznými brýlemi a dav unijních soudruhů. Vedle mne usedají dva černé obleky, kterým sice chybí styl, ale nikoliv sebevědomí, a tak hlasitě diskutují a není možné neslyšet:  „Na podvýboru bychom v žádném případě neměli rozhodovat ideologicky a dogmaticky“. Jeho druh mu přitakává: “Ano, souhlasím, musíme se otevřeně snažit prosazovat praktická opatření, která opravdu fungují a jsou efektivní,.“ Je třeba opustit ty hloupé ideologické stereotypy, které nás odvádí od užitečných a věcných témat“.

Na chvíli přestávám poslouchat a vzpomínám na semináře marx-leninismu na vojně. Typově oba bruselští papaláši sice připomínají tehdejší politruky, ale jejich jazyk je přece jen trochu jiný. Tehdy  každý akceptoval, že marxismus je prostě ideologie. Nikdo tehdy nemluvil o „užitečném“ „praktickém“, „věcném“, „efektivním, co opravdu funguje“. I soudruh politruk se veřejně hlásil k tomu, že má svou ideologii, a vůbec se za to nestyděl.  Avšak, dnes je jiná doba, slovo ideologie se stalo ekvivalentem zla. Místo aby dnešní zmatení intelektuálové pochopili, že zlem jsou jen iracioální ideologie, odmítají ideologie a abstraktní principy jako takové.  Samozřejmě, že každý z nás ideologii má, jde ale o to jakou. Jak napsala Ayn Randová:

"V tom, zda integrovat vaše pozorování, vaše zkušenosti a vaše poznání do abstraktních myšlenek, tj. principů, nemáte žádnou volbu. Jde o činnost, kterou nevyhnutelně a nutně provádíte. Vaše volba spočívá v tom, zda jsou vaše principy pravdivé či falešné, zda představují vaše vědomě přijatá přesvědčení – anebo jsou jen beztvarou směsicí náhodně nakupených představ, o nichž nevíte, kde se vzaly, zda jsou platné a co z nich vyplývá. Představ, z nichž většinu byste nejraději rychle odhodili jako horkou bramboru, kdybyste si uvědomili, co znamenají."

Znovu si v mysli přehrávám slova bruselských organizátorů našich životů a vybavuje se mi Ellsworth Toohey, obludný filozofický ničitel z románu Zdroj. Jistě by nad praktickými výsledky svého nihilistického úsilí zajásal. Svým bruselským žákům by udělil jedničku se žlutou hvězdičkou.[Akt. známka: 1,11] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 2 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.