Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: "Solidarita" Bill Gates a vy II
Vydáno dne 18. 08. 2014 (čteno 1755×)

Daniel Martínek

Dnes tedy dejme tomu, že jste léta tvrdě a poctivě pracovali a nyní vaše jmění činí víc než jednu miliardu dolarů. V poště vám z ničeho nic přistane pozvánka na soukromou večeři s Billem Gatesem. Prý s Melindou s vámi chtějí mluvit o pomáhání lidstvu.  Během večeře se tak řeč rychle stočí na téma vašeho osobního majetku, a Bill a Melinda vám promlouvají do duše. Je prý absolutně fantastické, jaké jste vy i oni měli v životě neuvěřitelné štěstí! Narodili jste se ve správný čas na správném místě.  Bill se nahlas zamyslí, že s miliardou dolarů dnes máte tolik majetku, že ho stěží do konce života můžete utratit.  Melinda připomene, že odkázat takový majetek vašim dětem by bylo dost nevýchovné. “Naše peníze jsme získali ze společnosti, tak je naší povinností je společnosti vrátit. A naše děti tomu rozumí, že to, co přišlo ze společnosti, se tam zase musí vrátit zpět”. Sečteno a podtrženo, bude nejlepší, když se svého majetku prostě vzdáte, přesně tak jak to dělají oni dva. Podle nich byste měli svůj skvělý a nezpochybnitelný podnikatelský úspěch korunovat ještě něčím navíc! Cosi vám tak trochu ještě chybí. Cosi lidsky ušlechtilého, nějaký příspěvěk globální lidské společnosti. Bill se na chvíli zachmuří a přirovná současnou společnost ke gigantickému softwaru, který je prý, bohužel, plný nebezpečných virů! S Melindou usilovně pracují na jejich odstranění (jak božský programátor, napadne vás). Melinda doplňuje, že absolutně nejnebezpečnější je rychle rostoucí nerovnoměrnost příjmů mezi bohatými a chudými. Takže, když se miliardář vašeho kalibru vzdá svého jmění, pomůže to jednak miliónům chudých a vy budete prostě úžasným vzorem pro ostatní. Mravním vzorem. Pokud se k nim připojíte, dodá vám to fantasticky silný morální kredit. A ten, upřímně řečeno, po letech honby za ziskem, tak ještě úplně nemáte!

Najednou cítíte mírný, ale zřetelný a zesilující nátlak. Jakoby chtěli říct: Splň si svoji  povinnost, která jde ruku v ruce s tvým bohatstvím! Odevzdej majetek! Nebo se raději někam schovej a styď se! Bill a Melinda jsou ale bezvadně vychovaní Američané z nejvyšší společnosti , a tak se na vás jen mile usmívají. Mezi hlavním chodem a dezertem pak náhle přejdou k věci: Bylo by ale naprosto úžasné, navrhuje Melinda, kdybyste se připojili do jejich miliardářského klubu a k jejich Giving Pledge (Darovací slib) iniciativě. Jedinou podmínkou je pouze to, že alespoň 50% ze svého aktuálního majetku, ve vašem případě tj. více než půl miliardy dolarů, v příštích letech vrátíte zpět (“giving back” - tento amerikanismus přeložený do srozumitelné angličtiny  znamená, že ho prostě rozdáte zcela cizím lidem). Bill zdůrazní, že vše je stoprocentně dobrovolné, ale celý svět už teď vás sleduje. Znovu připomene, že budete mravním příkladem pro celou planetu! Jako oni! Tedy, až tak dobří nemusíte být, oni se totiž rozhodli darovat 95% svých sedmdesáti milliard dolarů. Samozřejmě, že už teď jste skvělí lidé, ale pak se stanete ještě lepšími! A pokud své peníze rozdáte prostřednictvím jejich nadace, pak bonusem navíc bude, že vás Melinda připíše na čestný veřejný seznamu dárců Giving Pledge!
 
…Absurdní? Že byste hned vstali od stolu a odešli než poslouchat takové sebedestruktivní nesmysly? Že nemáte společnosti co vracet, protože jste si od “společnosti” nikdy nic nepůjčili?  A že, co se morálky týče, svůj morální kredit máte ze své produktivní práce? Že právě vaše služby a produkty učinily milióny lidí na celém světě šťastnějšími, že jim denodenně usnadňují život? Že právě tím jste podle vás docela dobrými lidmi a vůbec nepotřebujete Billa a Melindu a jejich “Slib trpět”, abyste si to dokázali?  Opět blahopřeji!  Již od minulého dílu víme, že jste nejen duševně zdraví, že máte v sobě kus přirozeného sobectví. Dnes jste navíc prokázali, že máte oprávněnou hrdost na výsledky své produktivní práce a uvědomujete si, že to byla právě a jen a jen vaše dřina, vaše kreativita, inovace a péče o vaše zákazníky, co mělo nějakou mravní hodnotu.
Altruismus  a filantropie nejsou jedno a totéž.  Co se týká otázky filantropie, čili aktivity pomáhání druhým. Racionálně sobecký člověk nemá absolutně žádnou morální zodpovědnost za druhé a pomáhání není samo o sobě zdrojem žádné významné ctnosti. Ani Ayn Randová se filantropii úplně nevyhýbala a sama darovala peníze. Považovala ji však ale za nepodstatný aspekt života člověka.  Její názor dobře ilustruje rozhovor pro časopis Playboy z roku 1964:

Ayn Rand: Můj názor na charitu je velmi jednoduchý. Nepovažuji ji za ctnost a především ji nepovažuji za morální povinnost.  Na pomáhání lidem není nic špatného, pokud stojí za to jim pomáhat a pokud si to můžete dovolit. Pro mě je charita marginální záležitost. To, proti čemu bojuji, je myšlenka, že charita je důležitá ctnost a morální povinnost.

V racionální morálce totiž neexistuje žádné objektivní a platné zdůvodnění toho, proč by měl člověk pomáhat druhému člověku jenom proto, že si to může dovolit. Neexistuje však ani žádný důvod pro vytvoření morálního zákona, který by pomáhání druhým bránil.

Na druhé straně altruismus je člověkem vytvořený morální systém, velmi zjednodušeně řečeno jakýsi zákoník povinnosti sebeobětování. Altruismus ukládá mravní povinnost žít ku prospěchu cizích lidí. Sebeobětování znamená se zbavovat objektivních hodnot z přesvědčení, že vaše hodnoty, jak Gatesovi rádi připomínají, patří společnosti , tedy cizím lidem.  Altruista věří, že jeho život a peníze patří druhým. Sebeobětování pak znamená, že musíte mít méně, že musíte dosáhnout čisté redukce svých zdrojů ve prospěch jiných.  Fundamentálním předpokladem šťastného a úspěšného prožití života altruisty je sám sebe ničit a životním a nedosažitelným ideálem pak je, se zničit úplně. Spekulovat o pohnutkách, proč se Bill Gates po dekádách obdivuhodně produktivní práce stal namísto toho aktivním propagátorem altruismu, je zbytečné. Problém není v tom, proč to dělá. Problém je v tom, co říká a jaké myšlenky kolem sebe šíří a pak, coby stále ještě jako význanmá a nezpochybnitelná globální autorita a elitní intelektuál je doporučuje ostatním. 
Těmto myšlenkám je třeba se bránit, chceme-li žít a ne přežívat. A pokud chcete objektivistický důkaz zvrácenosti Gatesova myšlení, pak si položte otázku: “Proč by, proboha, mělo být sebeobětování mravné?” Proč by mělo být ideálem mravnosti sám sebe ožebračit?  Proč by mělo být morální se prostě ničit? Na tyto otázky však ještě nikdo nikdy žádnou racionální odpověď založenou na racionálních argumentech neposkytl. A také nemůže, protože na to existuje odpověď jen ve světě mysticismu a iracionality, ve světě Billa a Melindy Gatesových.,[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 9 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.