Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Aktuality Hidžáby vs. školní řád
Vydáno dne 02. 10. 2014 (čteno 1786×)

Jiří Kinkor

Jak jsem se dnes dočetl na lidovky.cz, je tu další škola, která řeší otázku, zda u svých studentek tolerovat muslimské šátky - hidžáby. V racionální, svobodné společnosti by se odpověď odvozovala v podstatě takto:

Škola je soukromý subjekt (abstrahuji od vojenských či policejních škol). Podmínky, za jakých jsou žáci či studenti přijímáni ke studiu do školy, si v plném rozsahu určuje škola, a rodiče (u vysokých škol studenti) se školou uzavírají dobrovolnou smlouvu. Součástí této smlouvy je samozřejmě odkaz na školní řád či jiná pravidla školy, která jsou studenti povinni dodržovat. Je-li ve školním řádu napsáno, že nošení pokrývky hlavy není ve škole povoleno, má škola jistě své důvody, proč takové ustanovení do školního řádu zahrnula. Hidžáb tedy nesmí být tolerován, neboť je evidentně pokrývkou hlavy. Je zcela irelevantní, zda hidžáb je náboženským symbolem či pravidlem toho či onoho náboženství. Prostě je pokrývkou hlavy. Proto není ve škole povolen. Tečka.

Nikdo nemá právo přikazovat škole, jak se má chovat. Porušoval by tím právo školy na svobodu. Neexistuje žádná regulace školství, školství je samozřejmě normálním soukromým byznysem za účelem dosahování zisku, což je zcela morální a jedině správné. Tím je "problém" vyřešen. Škola má právo stanovit a vymáhat pravidla chování studentů stejně jako majitel restaurace má právo stanovit, zda je v jeho restauraci kouření povoleno či nikoli.

Nyní se přenesme do naší iracionální, nesvobodné společnosti. Školy jsou ve velké míře státní či veřejné. Existuje masivní regulace školství, a to nejen státních škol ale i soukromých škol. Stát si do svých nesmyslných zákonů a vyhlášek může dát, a také dává, cokoli, co projde byrokraticko-legislativním procesem - bez ohledu na právo školy na svobodu. Zdá se však, že v naší zemi (na rozdíl od Británie, Francie, Německa či dalších socialistických zemí), se otázka nošení náboženských oděvů na úrovni zákona či vyhlášky zatím neřeší. Škola má tedy jediné vodítko, jak situaci řešit: školní řád. A dál už je argumentace stejná: je-li ve školním řádu napsáno, že nošení pokrývky hlavy není ve škole povoleno, tak Hidžáb prostě nesmí být tolerován, neboť pokrývkou hlavy evidentně je. A nemá to nic společného s tolerancí či odmítáním islámu.

(psáno pro blog.ihned.cz)[Akt. známka: 1,44] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 5 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.