Slovenští etatisté zasahují do železniční dopravy

Slovenská socialistická vláda pod vedením Roberta Fica (SMER – sociálna demokracia) pokračuje ve své kolektivistické a etatistické politice, která ničí svobodné podnikání. Posledním výtvorem této politiky je zavedení bezplatné přepravy  dětí, studentů a důchodců železničními společnostmi (toto nařízení se ovšem netýká všech vlaků, vlaky IC jsou z něj vyloučeny) . Je to pokračování destruktivní dopravní politiky, její součástí je rozhodnutí přestat rušit ztrátové regionální spojení a naopak zavádět nové. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), která je dlouhodobě ve ztrátě ,  žije ze zisku nákladní přepravy (ten ovšem nestačí aby ZSSK nepotřebovali dotace) a z dotací osobní přepravy. Tímto nařízením se ztráta podniku ještě více prohloubí a budou nutné větší dotace, které zaplatí všichni občané z daní což poukazuje na altruistickou filozofii vlády, která požaduje, aby se část populace vzdala svých příjmů ve prospěch jiné skupiny.


Toto nařízení se ovšem velice nepříznivě dotkne všech cestujících. Kromě výše zmíněných věcí kvůli nižším příjmům budou omezeny investice do vozového parku. Již dnes se šíří zprávy, že České dráhy pošlou na pronájem část svých starých vozů na Slovensko. Z toho lze poznat, že investice do pohodlnějších souprav a zvyšování kvality nebudou možné, protože část zisku, který přinášejí výše zmíněné skupiny zákazníků, vypadne a naopak přibudou náklady na provoz nových linek.


Problematické je, že toto rozhodnutí a zásah bude mít negativní dopad na celý segment dopravy. S velkou pravděpodobností bude část autobusových linek zrušena a některým dopravcům bude hrozit i bankrot. Toto omezí už tak malou nebo téměř neexistující konkurenci v hromadné dopravě. Podle vyjádření premiéra Fica nemá autobusová doprava konkurovat ale doplňovat železniční.  Toto je dokonalá ukázka socialistického myšlení premiéra Fica. 


Tato vláda demonstruje, že je možné ještě více regulovat celý segment dopravy než jen vytvářením státních monopolů. Je ovšem nutné připomenout, že se jedná o demokraticky zvolenou vládu, kterou podpořili občané ve svobodných volbách. Toto rozhodnutí učiněné touto konkrétní vládou ukazuje, že špatná filozofie je podobná plevelu. Jakmile někde zakoření, proroste do všech sfér a vše udusí. Jedinou odpovědí je správná filozofie, která má schopnost napravit tyto destruktivní účinky.

Sdílejte...

5 Komentářů k "Slovenští etatisté zasahují do železniční dopravy"

  1. Politické strany nám nějak v poslední době vyšli z módy. Proč, na to si každý bude jistě umět odpovědět sám. Nejsou strany, jsou hnutí. Nebude prezident, bude jiný vůdce. To je edno. Důležitý je každý člověk a jeho uplatnění ve společnosti. Každý, máme nějaké místo, svou práci. Zvýhodnění jednoho před druhým nikam nevede. Rovné podmínky jsou potřeba pro udržení spravedlnosti a vyváženosti.

  2. Pane Patříčku, není to sice přímo k článku – v Maďarsku vláda zvažuje zdanění internetu (konkrétně množství stažení dat). Také Vám to připadá absolutně absurdní a nesmyslné? Mimochodem podobné nápady existují i v hlavách našich zákonodárců.

    • Daniel Petříček | 28. 10. 2014 z 23:02 | Odpovědět

      Ano přijde mi to jako nesmyslné a absurdní. Problém v Maďarsku je že Viktor Orbán a jeho FIDESZ veřejně prohlašují že Liberální demokracie končí a že je třeba najít nový řád založený na práci. Pokud si dobře pamatuji tak bývalí ministr dopravy Zdeněk Žák by šel ještě dál než premiér Fico a chtěl by dopravu ČD zdarma pro všechny mimo dopravní špičku.

      • Libertas | 5. 11. 2014 z 21:37 |

        Názor, že je liberální demokracie přežitá, a že je nutné najít nový řád, slyším a čtu téměř denně. Otázka ale je, jaký nový řád nabízejí? Směs demokratické společnosti s omezenými tržními principy + sociální "jistoty + důraz na národ, nebo jak to tito salvátoři definují, což ale nic nového není. U nás zřejmě podobným hnutím je Ano, které sice vůbec neříká, jakých hodnot se drží (Babiš jednou říká, že je pravicová strana, podruhé že se drží sociálních principů…) nebo i spousta dalších. Že by nás tedy čekala budoucnost milionu různých nic neříkajících stran?

      • Daniel Petříček | 7. 11. 2014 z 20:37 |

        Ano volání po novém řádu je není nic nového. Jen znepokojivé je že se začíná realizovat na jedné straně je to Evropská Unie a její idea sociálně-tržního hospodářství či více autoritářské Maďarsko. ANO je opravdu bez hodnot nebo myšlenek, ale nemyslím si že zrovna toto hnutí hledá nový řád k tomu má blíže Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Co se týče budoucnosti tak český volební systém je velice nepřátelský vůči malým stranám. Spíše to bude budoucnost kdy budou růstu hnutí/strany (on v tom fakticky velký rozdíl není) jen na jedno volební období a pak zaniknou nebo upadnou v zapomnění. Podobně jak dnes upadá TOP 09

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*