Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Hospodářství Slovenští etatisté zasahují do železniční dopravy
Vydáno dne 28. 10. 2014 (čteno 2070×)

Daniel Petříček

Slovenská socialistická vláda pod vedením Roberta Fica (SMER - sociálna demokracia) pokračuje ve své kolektivistické a etatistické politice, která ničí svobodné podnikání. Posledním výtvorem této politiky je zavedení bezplatné přepravy  dětí, studentů a důchodců železničními společnostmi (toto nařízení se ovšem netýká všech vlaků, vlaky IC jsou z něj vyloučeny) . Je to pokračování destruktivní dopravní politiky, její součástí je rozhodnutí přestat rušit ztrátové regionální spojení a naopak zavádět nové. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), která je dlouhodobě ve ztrátě ,  žije ze zisku nákladní přepravy (ten ovšem nestačí aby ZSSK nepotřebovali dotace) a z dotací osobní přepravy. Tímto nařízením se ztráta podniku ještě více prohloubí a budou nutné větší dotace, které zaplatí všichni občané z daní což poukazuje na altruistickou filozofii vlády, která požaduje, aby se část populace vzdala svých příjmů ve prospěch jiné skupiny.

Toto nařízení se ovšem velice nepříznivě dotkne všech cestujících. Kromě výše zmíněných věcí kvůli nižším příjmům budou omezeny investice do vozového parku. Již dnes se šíří zprávy, že České dráhy pošlou na pronájem část svých starých vozů na Slovensko. Z toho lze poznat, že investice do pohodlnějších souprav a zvyšování kvality nebudou možné, protože část zisku, který přinášejí výše zmíněné skupiny zákazníků, vypadne a naopak přibudou náklady na provoz nových linek.

Problematické je, že toto rozhodnutí a zásah bude mít negativní dopad na celý segment dopravy. S velkou pravděpodobností bude část autobusových linek zrušena a některým dopravcům bude hrozit i bankrot. Toto omezí už tak malou nebo téměř neexistující konkurenci v hromadné dopravě. Podle vyjádření premiéra Fica nemá autobusová doprava konkurovat ale doplňovat železniční.  Toto je dokonalá ukázka socialistického myšlení premiéra Fica. 

Tato vláda demonstruje, že je možné ještě více regulovat celý segment dopravy než jen vytvářením státních monopolů. Je ovšem nutné připomenout, že se jedná o demokraticky zvolenou vládu, kterou podpořili občané ve svobodných volbách. Toto rozhodnutí učiněné touto konkrétní vládou ukazuje, že špatná filozofie je podobná plevelu. Jakmile někde zakoření, proroste do všech sfér a vše udusí. Jedinou odpovědí je správná filozofie, která má schopnost napravit tyto destruktivní účinky.[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 5 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.