Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Svátky Kolumbův den: lék proti 11. září
Vydáno dne 02. 11. 2004 (čteno 4923×)

Thomas A. Bowden

Thomas A. Bowden, autor knihy Nepřátelé Kryštofa Kolumba, píše pro Ayn Rand Institute v Irvine v Kalifornii. Institut rozšiřuje objektivismus, filozofii Ayn Randové, autorky knih Atlas Shrugged a Zdroj.

12. října 1492 Kryštof Kolumbus objevil Nový svět a otevřel tím námořní cestu k obrovským nezmapovaným územím čekajícím na šíření Západní civilizace. Následná kulturní migrace po staletích vyvrcholila zrodem a explozívním růstem nejlepšího státu v historii: Spojených států amerických.

11. září 2001 na USA zaútočili islámští totalitaristé, kteří nenávidí charakteristické hodnoty Západní civilizace, které Amerika tak hrdě přijímá – rozum, vědu, individuální práva a kapitalismus. Za cíl si vybrali World Trade Center a Pentagon jako symboly těchto hodnot.

Útoky nebylo možné přejít jako pomatené činy osamocené bandy fanatiků, ne potom co vyšlo najevo, jak rozšířená je nenávist k západním hodnotám v muslimském světě. Usáma bin Ládin je tam považován za lidového hrdinu, vlády sympatizující s teroristy jim stále poskytují podporu, a Spojené státy jsou neustále zatracovány jako Velký Satan.

Od 11. září Amerika odpověděla různými vojenskými a politickými manévry. Nápadně ale chybělo jakékoli jasné a zásadní prohlášení o tom, co bráníme, a proč si zasloužíme vyhrát.

Bez morální jistoty Amerika nemůže zvítězit.

Nemůžeme vyhrát válku, ve které islámští totalitaristé hlasitě tvrdí, že jejich způsob života je lepší – zatímco američtí liberálové se chlubí myšlenkami multikulturalismu a trvají na tom, že neexistuje žádné objektivní měřítko, podle kterého lze posuzovat společnost jako dobrou nebo špatnou. Konzervativci zase bagatelizují náboženskou motivaci islámského terorismu a lpí na představě, že náboženství podporuje mír – navzdory krví prosáklým staletím svědčícím o opaku.

Tato morální nejistota rozděluje Američany na dva stejně vojensky neschopné tábory. Liberálové, paralyzovaní odporem zbytku světa, chtějí konflikt demilitarizovat, přejít k trestně-právnímu přístupu a dopřát každému muslimskému zabijákovi soudní přelíčení. Konzervativci, zdánlivě ochotní řešit konflikt vojensky, zase lomí rukama, když zbloudilá kulka odštípne zlatý lístek z kupole mešity.

Američané mohou vyváznout z této bažiny morální váhavosti jedině tak, že získají plně racionální přesvědčení, že naše hodnoty jsou objektivně cenné – že je stojí za to sledovat, stojí za to zastávat, a stojí za to bránit, v případě nutnosti i silou. Jednou z možností, jak dospět k takové morální jistotě, je plně a jasně pochopit, proč slavíme Kolumbův den.

Na jedné úrovni v Kolumbův den vzdáváme čest samotnému cestovateli pro jeho mnoho ctností. Kolumbus byl muž nezávislé mysli, který proti mocné opozici neochvějně sledoval svůj smělý plán na plavbu do Indie západní cestou. Byl to odvážný muž, který vyplul na nezmapovaný oceán bez záruky, že kdy dosáhne země. Byl to hrdý muž, který usiloval o uznání a odměnu za svoje úspěchy.

Nemusíme ignorovat ani omlouvat Kolumbovy nedostatky – jeho náboženský fanatismus, jeho zotročování a útisk domorodců – abychom pochopili, že se zapsal do historie tím, že objevil nové území pro Západní civilizaci. Ta brzy ukázala lidstvu, jak navždycky překonat odvěké pohromy – otroctví, válku a násilné obracení na víru.

Na hlubší úrovni tedy Kolumbův den oslavuje racionální jádro Západní civilizace, která v Novém světě vzkvétala jako pokojová rostlina přesazená do volné půdy, a předvedla světu, jaké velikosti je schopen člověk – když má svobodu jednat podle svých nejlepších schopností.

V Kolumbův den oslavujeme civilizaci, jejíž filozofové a matematici jako Aristoteles, Archimédes a Euklides sesadili nadpozemský mysticismus tím, že objevili zákony logiky a matematických vztahů, a ukázali lidstvu, že svět je poznatelný a předvídatelný.

V Kolumbův den oslavujeme civilizaci, jejíž vědci jako Galileo, Newton, Darwin a Einstein zahnali primitivní pověry tím, že objevili přírodní zákony pomocí vědecké metody, a rozšířili tak dosah lidského zkoumání po nejvzdálenější galaxii a nejmenší atom.

V Kolumbův den oslavujeme civilizaci, jejíž političtí géniové jako John Locke a Otcové zakladatelé ukázali, jak lze krvavé války kmenů a náboženské sváry nahradit ústavními republikami určenými k ochraně života, svobody, majetku a sobeckého sledování vlastního štěstí jednotlivců.

V Kolumbův den oslavujeme civilizaci, jejíž podnikatelé jako Rockefeller, Ford a Gates přetvořili nehostinnou divočinu obydlenou vystrašenými divochy v bohatou zemi sebevědomých produktivních lidí, kterým slouží dálnice, elektrárny, počítače a tisíce dalších výrobků zlepšujících život.

V Kolumbův den, v souhrnu, oslavujeme Západní civilizaci s absolutní jistotou, že je dobrá podle objektivního měřítka: života člověka. Proto si Amerika zaslouží zvítězit nad náboženskými totalitaristy, kteří chtějí zničit průmyslovou civilizaci a vrátit lidstvo do doby kamenné.

Přeložil Michal Kracík, Galtův Institut
listopad 2004[Akt. známka: 2,38] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 18 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: The Ayn Rand Institute


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.