Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Ostatní Hrdinství Lance Armstronga je morální inspirací
Vydáno dne 03. 11. 2005 (čteno 3798×)

Andrew Bernstein

Doktor filozofie Andrew Bernstein píše pro Ayn Rand Institute v Irvine v Kalifornii. Institut rozšiřuje objektivismus, filozofii Ayn Randové, autorky knih Atlas Shrugged a Zdroj.

Když Lance Armstrong projížděl Paříží pro neuvěřitelné sedmé vítězství v řadě ve vysilující Tour de France, tak tím velkolepě završil více něž jen výjimečnou kariéru atleta.

Dnes už celý svět zná Armstrongův příběh – pozoruhodné zotavení z nemoci, která se zdála být rakovinou, vyčerpávající trénink, pověstnou výdrž, neochvějné odhodlání, bezkonkurenční postavení v čele nejdůležitějšího cyklistického závodu. Milióny lidí po celém světě po právu oslavují jeho velkolepé úspěchy.

Co však doopravdy vysvětluje obrovský zájem lidí o Armstrongův úspěch – nebo úspěch jakéhokoliv výjimečného sportovce? Proč sportovní fanoušci tak osobně prožívají vítězství svých hrdinů? Vždyť na jejich každodenní život mají jen malý nebo žádný praktický dopad, Armstrongovo sedmé vítězství jim nezvýší plat, ani jim nepomůže poslat jejich děti studovat na vysokou. Proč má tedy sport tak významnou úlohu v lidském životě a udržuje si svou přitažlivost?

Odpověď je možné najít v často opomíjené vlastnosti sportu: v jeho morálním významu. Sportovní vítězství totiž nabízejí vzácnou a klíčovou morální hodnotu: pohled na lidský úspěch.

Sportovní závody se pořádají s cílem dosáhnout vítězství. Ze své podstaty vyhledávají a ctí šampióny, těch několik jedinců, kteří v dané oblasti činnosti předčí své bratry a sestry. Výsledkem tohoto přístupu je, že sport nevyzdvihuje rovnost ale výjimečný výkon, že nevzývá obyčejnost ale elitu, že neoslavuje „drobného člověka“ ale vyčnívající hrdiny.

Ve sportu se neupravují pravidla, aby měl méně talentovaný závodník lepší šanci porazit svého lepšího rivala. Ve sportu se neuvalují žádné sankce na šampióna, za to, že je lepší než jeho konkurenti. Po Armstrongovi se kupříkladu nežádá, aby projel strmý úsek přes Pyreneje s desetikilovým závažím. Michaelovi Jordanovi se nezakazují jeho obří basketbalové výskoky. Golfová asociace nepožaduje po Tigeru Woodsovi, aby hrál s holemi podřadné kvality. Jediná vyžadovaná rovnost spočívá v poskytnutí stejné příležitosti každému závodníkovi předvést svůj talent a odhodlání.

Sport – nepokřivený umělými přítěžemi a výhodami – tak ukazuje čistý a nezamlžený příklad usilovné snahy o dokonalost. V éře, kdy intelektuální kultura vzývá anti-hrdiny, sport nabízí to nejčistší jeviště, ve kterém je možné usilovat, sledovat a ocenit lidské usilování, výkon a velikost. Realita atleta snažícího se pozvednout své schopnosti nad všechny dosavadní hranice, překonávajícího bolest, zranění a měřícího se s nejlepšími z nejlepších, poskytuje vznešenou vizi lidského potenciálu.

Ti z nás, kteří nejsou fyzicky schopní ujet na kole 2000 mil nebo uběhnout 100 metrů za 9 sekund, mohou přesto usilovat o významné cíle. Příklad Armstongových velkolepých schopností a odhodlání je apelem na to nejlepší v nás a vyvolává otázku: Co všechno mohu dokázat ve svém oboru a životě, když projevím stejné odhodlání? Jak daleko se mohu dostat ve své činnosti, když do ni vložím stejně nezlomného ducha jako je ten Armstrongův?

Mottem moderních olympijských her je Citius, Altius, Fortius – rychleji, výše, silněji. Lance Armstrong dokonale ztělesňuje tyto vlastnosti. Sportovec jako Armstrong je pro nás inspirací, protože připomíná, jak člověk dokáže posouvat hranice možného. Je živým důkazem, že jednotlivec může vykonat velké činy a že vynaložené úsilí na cestě k vzdálenému cíli nemusí být zbytečné.

Z anglického originálu „Lance Armstrong's Heroism Is a Moral Inspiration“ přeložil Vavřinec Kryzánek, Galtův institut
listopad 2005[Akt. známka: 1,00] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 0 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: The Ayn Rand Institute


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.