Hidžáby vs. školní řád

Jak jsem se dnes dočetl na lidovky.cz, je tu další škola, která řeší otázku, zda u svých studentek tolerovat muslimské šátky – hidžáby. V racionální, svobodné společnosti by se odpověď odvozovala v podstatě takto:


Škola je soukromý subjekt (abstrahuji od vojenských či policejních škol). Podmínky, za jakých jsou žáci či studenti přijímáni ke studiu do školy, si v plném rozsahu určuje škola, a rodiče (u vysokých škol studenti) se školou uzavírají dobrovolnou smlouvu. Součástí této smlouvy je samozřejmě odkaz na školní řád či jiná pravidla školy, která jsou studenti povinni dodržovat. Je-li ve školním řádu napsáno, že nošení pokrývky hlavy není ve škole povoleno, má škola jistě své důvody, proč takové ustanovení do školního řádu zahrnula. Hidžáb tedy nesmí být tolerován, neboť je evidentně pokrývkou hlavy. Je zcela irelevantní, zda hidžáb je náboženským symbolem či pravidlem toho či onoho náboženství. Prostě je pokrývkou hlavy. Proto není ve škole povolen. Tečka.


Nikdo nemá právo přikazovat škole, jak se má chovat. Porušoval by tím právo školy na svobodu. Neexistuje žádná regulace školství, školství je samozřejmě normálním soukromým byznysem za účelem dosahování zisku, což je zcela morální a jedině správné. Tím je "problém" vyřešen. Škola má právo stanovit a vymáhat pravidla chování studentů stejně jako majitel restaurace má právo stanovit, zda je v jeho restauraci kouření povoleno či nikoli.


Nyní se přenesme do naší iracionální, nesvobodné společnosti. Školy jsou ve velké míře státní či veřejné. Existuje masivní regulace školství, a to nejen státních škol ale i soukromých škol. Stát si do svých nesmyslných zákonů a vyhlášek může dát, a také dává, cokoli, co projde byrokraticko-legislativním procesem – bez ohledu na právo školy na svobodu. Zdá se však, že v naší zemi (na rozdíl od Británie, Francie, Německa či dalších socialistických zemí), se otázka nošení náboženských oděvů na úrovni zákona či vyhlášky zatím neřeší. Škola má tedy jediné vodítko, jak situaci řešit: školní řád. A dál už je argumentace stejná: je-li ve školním řádu napsáno, že nošení pokrývky hlavy není ve škole povoleno, tak Hidžáb prostě nesmí být tolerován, neboť pokrývkou hlavy evidentně je. A nemá to nic společného s tolerancí či odmítáním islámu.


(psáno pro blog.ihned.cz)

Sdílejte...

5 Komentářů k "Hidžáby vs. školní řád"

 1. Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval publikační pravidla našeho časopisu! Redakce

 2. "A dál už je argumentace stejná: je-li ve školním řádu napsáno, že nošení pokrývky hlavy není ve škole povoleno, tak Hidžáb prostě nesmí být tolerován, neboť pokrývkou hlavy evidentně je."

  Nechci se nijak zastávat nároku na nošení hidžábu ani práva muslimů na nošení čehokoliv jiného, nicméně Váš článek na mě působí dojmem, že školní řád či nařízení všeobecně je zákon, o kterém se morálně nediskutuje. Kdyby ve školním řádě bylo psáno, že není dovoleno nosit na krku křížek nebo jiný symbol (přestože logicky nemůže ničemu vadit), tak mají učitelé také právo studenty za toto jednání trestat? Pokud je však zákon norma, o které se nediskutuje (což z článku jasně vyplývá), tak bychom správně měli pochválit všechny úředníky dodržující norimberské zákony.

  • Skolnim rad samozrejme je treba kriticky hodnotit, zda je racionalni a moralni nebo ne. To vsak nebylo cilem meho textu. Jeho cilem bylo zduraznit, ze pravidla chovani ve skole urcuje skola a nemely by je urcovat zakony a mluvit do nich nejake ombusmanky. Pokud nekdo zpochybnuje, ze zakaz noseni pokryvky hlavy je racionalni a spravny, necht vyvola diskusi o skolnim radu v dane skole. A tato diskuse by nemela mit nic spolecneho s nabozenstvim. Dokud plati skolni rad, ktery pokryvku hlavy zakazuje, a existuji pro to racionalni duvody, nelze o hidžábech diskutovat.

   Pamatuji si ze skolnich let, ze pri telocviku si vsichni museli sundat retizky. Rozhodl o tom ucitel, jako o pravidlu, ktere je nutne dodrzovat. Je to samozrejme spravne pravidlo, protoze retizek by pri telocviku mohl zpusobit uraz. A je uplne jedno, zda na retizku byl krestansky krizek ci cokoli jineho. Proste skola (prostrednictvim ucitele) nastavila pravidlo a dokud plati, musi se jim vsichni ridit.

   • Libertas | 13. 10. 2014 z 0:21 |

    Ano, při tělocviku to má svou logiku – cokoliv na krku může dítě zranit. Mimo tělocvik by však bylo nesmyslné nošení jakéhokoli symbolu. Jinak když už vzpomínáte na svá školní léta, také u vás na škole bylo nemyslitelné, aby kluci měli dlouhé vlasy, tzv. máničky? Existovalo dokonce neoficiální heslo: "Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás". Nejsem si jist, zda to bylo přímo součástí školního řádu, bezpochyby tento zákaz byl nesmyslný a nedůstojný.

   • kinkor | 13. 10. 2014 z 9:03 |

    zda-li manicky byl problem uz si moc nepamatuju, myslim ze v nasi skole se to moc vazne nebralo

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*