Oslava kapitalismu v Praze

V neděli 5. června se v Praze koná čtvrtý ročník
Oslavy kapitalismu. Účelem akce je veřejně vyjádřit podporu kapitalismu a připomenout si, že kapitalismus je jediný společenský systém, který umožňuje člověku realizovat to nejlepší v něm. Budeme oslavovat lidskou tvořivost, rozum, individuální práva a svobodu. Akce je součástí celosvětových oslav kapitalismu probíhajících v desítkách zemí, oficiální stránky organizátorů jsou na adrese http://www.CelebrateCapitalism.org/.

Hlavní součástí akce je pochod, který začíná ve 14 hodin na Václavském náměstí u sochy Sv. Václava a pokračuje na Staroměstské náměstí.

Kapitalismus je společenský systém založený na uznání individuálních práv, včetně práva na majetek. Veškerý majetek je v kapitalismu vlastněn soukromě. Kapitalismus umožňuje jednotlivcům sledovat své racionální cíle bez zasahování státu, kterému zůstává pouze úkol ochrany člověka před násilím (pomocí soudů, policie a armády). Kapitalismus vyžaduje, aby spolu lidé jednali pouze dobrovolně podle principu obchodu a vylučuje iniciaci násilí z mezilidských vztahů.


O principech, možnostech a historii kapitalismu pojednává Bernsteinova deklarace, oficiální prohlášení organizátorů Oslav kapitalismu, jejímž autorem je americký filozof a spisovatel Andrew Bernstein.


Proč podporovat kapitalismus, když už ho v podstatě máme? Současný společenský systém v západním světě nelze nazývat kapitalismem. Je to směs kapitalismu a etatismu, a prvek kapitalismu postupně
slábne. Západní státy mají zatím daleko k totalitní dikatatuře:
stát dnes nepřikazuje jednotlivcům co mají dělat a co si mají myslet – jen si vezme polovinu jejich příjmů, z nichž může
financovat svoje aktivity prostě bez jejich souhlasu. Stát dnes
neznárodňuje podniky – jen prostřednictvím nejrůznějších regulačních
úřadů přikazuje podnikatelům, jak mají svoje podniky vést. Stát dnes nešíří
propagandu – jen přikazuje, že rodiče musí vzdělávat svoje
děti ve státních školách. Stát dnes neprovozuje cenzuru –
jen reguluje rozhlasové a televizní vysílání pomocí licencí. Stát dnes
nepotlačuje politickou opozici – jen umožňuje financovat politické
strany z daní místo z dobrovolných příspěvků. Všechny tyto projevy etatismu jsou s opravdovým kapitalismem neslučitelné.

Pouze kapitalismus umožňuje největším vynálezcům a průmyslníkům svobodně používat svoji mysl a těšit se z výsledků svého úsilí – a tím následně zlepšit život všech. Právě kapitalismu vděčíme za materiální a kulturní bohatství současné civilizace. A proto si zaslouží naši podporu.

Organizátorem pražské Oslavy kapitalismu je Michal Kracík, e-mail: oslavakapitalismu@gmail.com

Těšíme se na Vaši účast.

Sdílejte...

6 Komentářů k "Oslava kapitalismu v Praze"

 1. Podivejte se na http://www.skolnistranky.cz/ja/clanky/200/?Den-oslavy-kapitalismu.
  Trochu jsem doufal, ze to, o cem pise Ayn Rand je trochu nadsazene. Neni.

  • Text tohoto komentáře byl vymazán, jelikož porušoval publikační pravidla našeho časopisu! Redakce

   • Martin Sedláček | 29. 6. 2005 z 10:42 |

    To je tedy super článek. V mnohém dokonce i pravdivý. Jenom spojení kapitalismu a všech těch hrůz je naprosto nesmyslné. Afrika a arabská část Asie jsou jedinné oblasti světa, kde smíšená ekonomika z prvky kapitalismu nebyla ani z části zavedena. To, že v Africe umírají milióny lidí hlady je pravda. Proč se to neděje v USA, v Evropě ani v JV Asii je zřejmé. Tyto země i přes stále rostoucí prvek socialismu jsou natolik kapitalistické, že problémem v nich není nedostatek jídla, ale obezita. Děkujme kapitalismu za tyto problémy. Pořád je jednodušší držet dietu v kapitalismu, než vyhrabávat kořínky na Sahaře. Vyberte si sami McDonald nebo kořínky. Kapitalismus nebo socialismus.

 2. Michal Kracík | 31. 5. 2005 z 21:17 | Odpovědět

  Kapitalismus obecně vede k míru a etatismus k válce, jak rozpoznala Ayn Randová v článku "Roots of War" (v knize Capitalism: The Unknown Ideal). Ale mír není absolutní, ničím nepodmíněná hodnota, jak to hlásala hesla komunistů. Snaha o mír za každou cenu, appeasement, vede jen k posílení zločinných režimů a k ničivější válce v budoucnosti.
  Demonstrovat po 11. září za mír mi připadá jako demonstrovat za mír v roce 1936 když Německo obsadilo Porýní.

  A není nutné být "s USA na věčné časy", stačilo by jen rozpoznat, že politická filozofie na které byly kdysi založeny je správná, a vybudovat na ní český stát.

 3. A mam si vzit transparenty "Za kapitalismus a mir", pripadne "S USA na vecne casy?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*