Svobodné bankovnictví – záznam z diskusního fóra

Evropští tyrani dále stupňují své útoky proti člověku a jeho svobodnému jednání, když vysávají další peníze z racionálnějších a produktivnějších zemí, aby kořist předali předluženým zemím. Je to především hanebné a nemravné, dluhovou krizi to navíc stejně nevyřeší. Potřebujeme svobodné bankovnictví a nikoli nesmyslné “zátěžové” testy evropských bank a další zoufalé pokusy evropských socialistů a centrálních plánovačů odvrátit nevyhnutelný finanční kolaps Evropy. Blížící se bankrot Řecka je předobrazem směřování celé Evropy a samozřejmě i Ameriky. To, co tu bankrotuje, je morálka sebeobětování, kterou do západní civilizace vštípilo křesťanství a pozdější filozofie ji pouze akceptovala a sekularizovala. V moderní společnosti již každý považuje za naprostou samozřejmost, že ctnostný člověk má svůj vlastní zájem a prospěch obětovat “veřejnému prospěchu” (tj. ostatním lidem) a tudíž má být prostřednicvím státu jménem “solidarity” systematicky vysáván a regulován.

Nedávnou globální finanční krizi a dnešní bankrotující státy nezpůsobil kapitalismus ani selhání trhu, protože trhy ani kapitalismus nemáme. Na vině je systém, který zde máme. Máme smíšené – tedy mohutně státem regulované (tj. ničené) – ekonomiky, máme sociální státy (welfare state) – jako politické ztělesnění dominující morálky a  filozofie – altruismu a kolektivismu.

Ano, vidíme první známky toho, že jsme “na konci cesty”, mám-li si vypůjčit slova Ayn Randové. O pojmové a morální zkáze tohoto světa, která k zotročení člověka a jeho myšlení nezbytně vede, jsem psal na mnoha jiných místech na tomto webu. Dnes nabízím svůj příspěvek k filozofii svobodného bankovnictví, který je součástí záznamu z diskusního fóra Free banking konaného v roce 1997 (PDF, 227KB).

Sdílejte...

1 Komentář k "Svobodné bankovnictví – záznam z diskusního fóra"

  1. Vladimír Hábl | 1. 11. 2011 z 15:07 | Odpovědět

    Doporučuji knihu Jiřího Kinkora "Trh a stát").

    Vladimír Hábl

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*