Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Terorismus New York ještě nepadl
Vydáno dne 08. 09. 2013 (čteno 5599×)

Jiří Kinkor

Dne 11.9. 2001 byly New York a další místa Spojených států amerických napadeny masivními teroristickými údery. Byl to nejhorší teroristický útok v dějinách lidstva.

Hrůzostrašné peklo v zasažených oblastech ukončilo život tisíců nevinných lidí. Záchranné práce jsou v plném proudu, konečné počty mrtvých a zraněných si v tuto chvíli nikdo netroufá odhadovat.

Kromě svého bezprecedentního rozsahu je tento útok výjimečný ještě něčím jiným. Není pochyb o tom, že nálety na Světové obchodní centrum a Pentagon, nebyly jen zákeřným útokem proti lidem, kteří se v nich či jejich blízkosti pohybovali. Jde o otevřený a jasný útok proti prominentním symbolům civilizace, symbolům svobody a kapitalismu. Jde o útok sil nihilismu proti kultuře Západní civilizace a jejímu srdci, Spojeným státům.

Teroristé a jejich pomahači nejsou roboti. Navzdory svému zvířecímu jednání jsou lidskými bytostmi a jejich činy vyrůstají z jejich myšlenek. Jsou vykonavači „ideálů“, které jim vštípili jejich duchovní vůdci.

Ideovým kořenem terorismu je iracionální filozofický pohled na svět. Podezření ze spáchaných hrůz se soustřeďuje na islámské fundamentalisty. To, co je na nich zavrženíhodné, však není jejich fundamentalismus, nýbrž to že je islámský, tj. že jde o fundamentalismus náboženské víry. Fundamentalismus znamená železnou důslednost. Uplatňuje-li někdo s železnou důsledností ctnost rozumu a logiky, nikdy nemůže dospět k iniciaci síly. Ctnost důsledné racionality a fundamentálních morálních principů vede k tvorbě hodnot a rozkvětu člověka. Uplatňuje–li někdo s železnou důsledností víru či jakýkoli jiný druh nerozumu (iracionality), dříve nebo později je nutně veden k iniciaci síly, ničení hodnot, destrukci člověka. Čím více a fundamentálněji uplatňuje zásady své víry (tj. svou iracionalitu) tím katastrofálnější jsou důsledky. Jak brilantně ukázala Ayn Randová ve svém eseji Faith and Force, víra jde ruku v ruce s násilím.

Multikulturalismus, myšlenka, že všechny kultury na naší planetě si zaslouží respekt, je osudově mylná. Respekt a obdiv si zaslouží jen kultura rozumu a racionální morálky. Všechny ostatní kultury, tolerované či dokonce vyzdvihované kazateli skepticismu, multikulturalismu a absurdního „pluralismu“, jsou falešné a zhoubné. Proto si zaslouží hlasité morální odsouzení a izolaci.

Boj s terorismem je bojem rozumu proti iracionalitě, nikoli bojem umírněnosti proti fundamentalismu či lásky proti nenávisti. Bojovat za rozum znamená fundamentálně obhájit nejobecnější základy lidského myšlení, znamená filozoficky prokázat, že jen rozum je platným vodítkem úspěšného a morálního lidského jednání.

V roce 1991 americký filozof Leonard Peikoff ve své monumentální knize Objectivism: The Philosophy of Ayn Rand (vyjde v českém překladu na podzim tohoto roku) napsal:

„Neřest je však důsledkem, který nelze zastavit zázrakem, nýbrž jen vypleněním jeho kořenů. Stejně tak jako zlo (včetně násilí) ve světovém měřítku pramení z jistého druhu filozofie, dobro ve stejném měřítku může vyplynout jen z opačné filozofie.

Chceš-li odstranit neřest, prosaď ctnost. Chceš-li prosadit ctnost, pěstuj myšlení. Chceš-li pěstovat myšlení, identifikuj jeho vztah k realitě.

Nic menšího neodstraní hnilobu, která se po desetiletí šíří ze srdce civilizace až k jejím nejvzdálenějším končetinám.

Nic menšího neodvrátí tentokrát nikoli pád Říma, ale New Yorku.“

Leonard Peikoff jistě tehdy netušil, že první skutečný, masivní fyzický útok na New York přijde již za deset let. New York však zdaleka ještě nepadl.

Chod lidských dějin je v konečné instanci důsledkem idejí. Spojené státy by měly na teroristisitický útok odpovědět masivním, razantním a rychlým použitím odvetné vojenské síly. Vykořenění zhoubné filozofie víry a altruismu však není otázkou síly zbraní. Je otázkou síly idejí, racionálních idejí.

Objektivismus je onou silou, která nám stále dává naději na zachování civilizace. Lidstvo má ještě čas, ale nemá ho příliš.[Akt. známka: 2,27] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 5 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.