Hlavní strana  •  Objektivismus  •  Ayn Randová  •  Fórum  •  Knihy  •  Hledat  •  Odkazy
Sekce: Aktuality Atlas Shrugged konečně v češtině
Vydáno dne 20. 07. 2011 (čteno 7133×)

Jiří Kinkor

Přináším potěšující zprávu, že klíčový román Ayn Randové Atlas Shrugged bude vydán v češtině. Rozsáhlého projektu se ujalo nakladatelství Dokořán. Podle předběžného odhadu půjde kniha do distribuce nejdříve koncem roku 2012.

Všichni, kdo v posledních letech sledujete vývoj objektivismu v Americe, jistě víte, že zájem o Ayn Randovou a zvláště Atlas Shrugged tam výrazně stoupá. Příčina je zřejmá: sklízení plodů neblahé Bushovy vlády, ještě masivnější nárůst socialismu a regulace za Obamy, alarmující veřejné zadlužení a rostoucí ekonomické problémy. Vlna odporu mnoha Američanů se nejlépe odráží v hnutí Tea Party, lidé hledají odpovědi a hlasitě volají po návratu k ideálům, které stály u zrodu Ameriky.

Na letošní objektivistické konferenci, které jsem se účastnil, jasně několikrát zaznělo, že Obama svou devastující politikou vytvořil obrovskou a unikátní příležitost, aby Ayn Randová a objektivismus daleko více pronikly do americké kultury. Pokud se objektivismu v Americe podaří tuto šanci během příštích 5-10 let naplno využít a získat dostatečný intelektuální vliv, je naděje předejít katastrofě, k níž Amerika dlouhé desítky let směřuje. Povzbudivou zprávou je, že zatímco ještě před 15-20 lety tam byl objektivismus na akademické půdě zcela ignorován, a později zlovolně očerňován a zesměšňován, nyní ho levicový akademický establishment již nemůže ignorovat a - ačkoli je stále v zásadní opozici - začíná se jím vážně zabývat. To je nesmírný pokrok, ale celkový vliv na univerzitách je stále velmi malý.

Jakkoli ničivé regulace se dnes a denně uvalují ve všech sférách, nyní záleží hlavně na tom, aby se mohly (alespoň relativně svobodně) šířit myšlenky minimálně tou rychlostí, kterou se šíří dnes. Amerika teď zejména potřebuje udržet svobodu slova a získat čas. 

Ale zpět do Česka. S nakladatelstvím Dokořán jsem v kontaktu a pokud budu mít nějakou zajímavou informaci v průběhu projektu, určitě se zde o ní dozvíte. Zároveň chci využít všechny dobré nápady od Vás, čtenářů, a proto bude brzy otevřeno nové speciální diskusní fórum na téma Atlas Shrugged, jehož hlavní význam spatřuji právě ve výměně názorů a nápadů spojených s vydáním a šířením překladu v ČR. [Akt. známka: 1,76] 1 2 3 4 5

Počet příspěvků: 6 | Přidat příspěvek | Informační e-mailVytisknout článek


(c) Copyright 2000-2015 Lisarray Pty Ltd
Veškerá práva vyhrazena
Tento web používá redakční systém phpRS.