Běžte poděkovat kouřícím komínům

Průměrná délka dožití se v předindustriální Evropě ještě v první polovině 19. století pohybovala okolo 40 let. S rozmachem, který na starý kontinent přinesla průmyslová revoluce, se ovšem začala rychle zvedat. Po první světové válce se vyhoupla nad 50, v roce 1940 nad 60 a na začátku 70. let minulého století to bylo již 67 let. Současných 78 let bude rovněž brzy překonáno. A proto každý z vás, komu je víc než padesát, běžte a najděte si nějaký ošklivý kouřící komín – nejlépe nějaké uhelné elektrárny. Ten, komu je přes třicet, by měl jet třeba k chladícím věžím Temelína, a ten, komu je víc než patnáct let, ať se postaví za výfuk auta rodičů – nejlépe velkého dieselového SUV. A všichni společně věnujte těmto nenáviděným symbolům industriální civilizace své generace tiché a vděčné poděkování.

Za co? Za opomíjený, ale zcela zásadní fakt, že jste na světě, že jste se mohli narodit, že jste zdraví a navíc, že máte možnost prožít svůj život v nejzdravějším a životu nejprospěšnějším životním prostředí, které tu kdy existovalo. Jenom díky industriálnímu pokroku a industriální civilizaci, a to i se všemi jejími škodlivými emisemi, plastovými odpady v oceánech, s jejími toxickými mikročásticemi a jadernými katastrofami, s jejím smradem, prachem a popílkem, žijete zdravě a jen díky ní je vaše celková délka a kvalita života po všech stránkách nezpochybnitelně tou nejvyšší v dějinách lidstva. Opovrhovaný a zatracovaný průmysl vám dal šanci žít lépe a déle.

Kdyby W. A. Mozart měl možnost po 200 letech znovu navštívit Bertramku, nestačil by se divit. Kdyby se dnes dole na „špinavé“ smíchovské křižovatce na Andělu nadechl, zajásal by nadšením nad tím, jak čistý vzduch tu je. V jeho době byla přece města plná nesnesitelného štiplavého kouře z topenišť, a když nefoukal vítr, nedalo se nadechnout. Ulice byly plné hnijícího odpadu, který produkoval toxické bakterie. Mozart by byl ohromen, že dnes stačí otočit kohoutkem a napít se čisté nezávadné vody. V jeho době byla pitná voda luxusem. Lidé pili vodu kontaminovanou výkaly zvířat z polí a umírali na nemoci s tím spojené. „Dokázali jste zázrak jako panna Maria a vyrábíte zcela čistou pitnou vodu pro milióny lidí“! Fakt, že umíme odstranit zubní kaz a vytrhnout zub bez bolesti, by ho pak pravděpodobně inspiroval k rozverné symfonii.

Naprostý šok by ale zažil, pokud by vyjel nahoru do motolské nemocnice. V němém úžasu by zíral na (plastové) inkubátory, které umožňují přežít nedonošeným dětem, jednotky intenzívní péče s (plastovými) plicními ventilátory, které zachraňují seniory. A před (opět plastovými) přístroji pro mimotělní krevní oběh, které drží při životě pacienty během složitých operací, by oprávněně poklekl v nábožné úctě. Mozart by musel být naprosto nadšen, jakmile by pochopil, co pro člověka znamená rentgen, počítačová tomografie, laser, magnetická resonance, ultrazvuk či protonová terapie. Asi by se trochu bál injekcí, infuzí a všech možných diagnostických přístrojů, ale záviděl by nám pro něj neuvěřitelný úspěch, že rakovinu či jiná závažná onemocnění dokážeme léčit, nikoli se o to marně snažit modlitbou a zaříkáváním. Žasnul by, jak je možné, že dokážeme pacientovi dopravit účinný lék během hodin z jednoho kontinentu na druhý. Že vývoj zcela nového preparátu proti dosud neznámým chorobám, jeho následná výroba v masovém měřítku a distribuce k miliónům pacientů může být otázkou měsíců či několika let.

Mozart by se zeptal, jak jste tohle všechno dokázali? Jak to, že umíte zachránit předčasně narozené kojence i na smrt nemocné seniory, kteří by v mé době neměli jakoukoli šanci na přežití? Jak to, že dokážete vyčistit vodu, zmrazit potraviny, desinfikovat záchody, budovy i celá města? Jak to, že máte očkování proti tetanu, tuberkulóze i dětské obrně? Jak to, že těm, co touží po dítěti, pomůže asistovaná reprodukce?

A naše poctivá a pravdivá odpověď by zněla, že to vše jsme dokázali díky hlavnímu pilíři naší průmyslové civilizace: díky naší schopnosti získávat levnou a velmi spolehlivou energii – energii, z fosilních paliv. Fosilní paliva každoročně zachraňují milióny lidí před smrtí. Fosilní paliva pohání medicínský a hygienický pokrok. Jenom uvažte všechny virucidní a antibakteriální dezinfekce aktuálně používané ve zdravotnických zařízeních, všechny syntetické materiály, plastové ochranné pomůcky – brýle, návleky, rukavice a ochranné pláště, to vše umíme vyrobit jen díky fosilním palivům. Na fosilních palivech stojí celý globální farmaceutický průmysl. Veškerá výroba léků, vakcín, zdravotnických přístrojů a jejich každodenní provoz, to vše funguje jen díky fosilním palivům. Fosilní paliva umožňují nepřetržitý provoz nemocnic a laboratoří. Pohánějí leteckou a kamionovou přepravu a distribuci léčiv. A v neposlední řadě je tu i přeprava pacientů samotných. Lidské životy denně zachraňují helikoptéry a sanitky, vše opět díky fosilním palivům. Úchvatný pokles dětské úmrtnosti, jeden z našich největších úspěchů moderní civilizace, by nikdy nebyl možný, nebýt pokroku v masové vakcinaci dětí – opět díky fosilním palivům.  A proto, pokud chcete udělat něco pro svou budoucnost, tak místo uctívání planety mějte v úctě každého myslícího člověka, který přispěl k tomu, že fosilní paliva se staly naším nejdostupnějším a nejspolehlivějším zdrojem civilizačního pokroku. Fosilní paliva jsou zdrojem vašeho, po všech stránkách lepšího, života ať si to uvědomujete nebo nikoli. Mějte v úctě člověka, jehož rozum dokázal proměnit fosilní paliva na pilíř vašeho pevného zdraví.

Místo zkorumpované klimatologie, místo fanatických ekologických hnutí, jejichž smyslem je fosilní paliva i jadernou energii zakázat, a tím Vás připravit o naději na delší a lepší život, studujte přírodní vědy a nové průmyslové technologie. Naučte se fosilní paliva zpracovávat ještě daleko lépe, než to umíme dnes. Objevte nové metody jejich využití a naučte se snižovat jejich negativní dopady, naučte se ještě efektivněji využívat jejich obrovský potenciál. Nihilistickým sloganům, co křičí, že „uhlí a ropa (v překladu váš život a zdraví) patří pod zem“, tím dáte nejlepší odpověď. Odmítněte pomalou sebevraždu ve jménu planety, jejíž hodnota bez člověka se rovná nule. Oponujte všemu, co touží zničit technologický pokrok, a prospějete tím svému zdraví a štěstí. Odmítněte toxickou zelenou touhu po návratu do primitivních dob před průmyslovou revolucí, kdy příroda byla člověku zatraceně nebezpečným a nepřátelským životním prostředím.

Pro začátek ale nyní běžte a tiše poděkujte všem kouřícím komínům, jaderným reaktorům a dieselovým motorům. A můžete to opakovat třeba každý pátek. Vy, studenti a děti, ale až po vyučování!

Sdílejte...

Přidej komentář jako první k "Běžte poděkovat kouřícím komínům"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*