Neúspěšná americká válka v Afgánistánu

Elan Journo je spolupracovníkem Ayn Rand Institute v Irvine v Kalifornii. Institut šíří filozofii Ayn Randové, autorky knih Atlas Shrugged a The Fountainhead (Zdroj).


Na rozdíl od zdánlivě nekonečné války v Iráku je americká kampaň v Afgánistánu širokou veřejností pokládána za úspěch ve „válce proti terorismu“. Naši politici nám říkají, že Afgánistánu se už nemusíme obávat, protože válka úspěšně splnila dva hlavní cíle: Al Kajda a režim Talibanu, který ji podporoval, jsou už dávno pryč, a země má novou, prozápadní vládu. Ale jak ukazují každodenní zprávy z Afgánistánu, ve skutečnosti je tato válka krutým neúspěchem.


Oddíly stále neporaženého Talibanu a Al Kajdy obnovily svůj džihád. Zásobeny penězi, novými početnými bojovníky, vybaveny zbraněmi, raketami a výbušninami, bojují za znovuzískání moci. V minulých měsících podnikly proti silám NATO a USA sérii sebevražedných a raketových útoků. Během posledních 18 měsíců zahynulo v Afghánistánu víc amerických vojáků než v době, kdy válečný konflikt kulminoval.


Síly Talibanu ovládly několik oblastí jižního Afgánistánu. Místní úřady odhadují, že v některých provinciích „počty členů Talibanu několikrát převyšují počty příslušníků policie a Afghánské národní armády.“ Bojovníci Talibanu prý beze strachu procházejí vesnicemi, mávají svými Kalašnikovy, a vybírají od rolníků zakat (islámský desátek). S ohromující troufalostí zavraždili duchovní a soudce pokládané za příznivce nové vlády a raketami útočili na školu za to, že používala „neislámské“ učebnice.
 
Jak je možné, že čtyři roky poté, co válka začala, Taliban a Al Kajda znovu ohrožují americké zájmy – zvláště když americká vojenská síla nebyla přemožena?


Dosáhnout v Afgánistánu vítězství vyžadovalo splnění dvou podmínek. Jednak zničit Taliban, jednak zajistit, aby moc převzal nemilitantní režim, který nebude podporovat islámské bojovníky a ohrožovat nás. Jenomže my jsme se domnívali, že nemáme morální právo něco takového udělat.


Naše armáda dostala nařízeno zaútočit na síly Talibanu za podmínky, že zároveň budou mít slitování s afghánským obyvatelstvem. Letectvo Spojených států shazovalo na Afghánistán bomby – ale místo aby smělo své cíle tvrdě zasáhnout, dostalo rozkaz vyhnout se zásahům modliteben a mešit (o kterých bylo známo, že slouží Talibanu jako úkryty), a zásobit zemi potravinovými balíčky. Amerika vyslala do Afghánistánu pozemní síly – ale místo aby se zaměřily na zajmutí nebo zabití nepřátel, bylo jim nařízeno podílet se také na procesu rekonstrukce země. V důsledku toho nebyl protivník zlikvidován a zlomen na duchu, ale pouze rozprášen. Zůstala mu dostatečná morální síla k přeskupení a sebevědomému návratu.


I se svázanýma rukama však američtí vojáci úspěšně svrhli talibanský režim. Washington však tento výsledek znehodnotil.


Nová afgánská vláda by pro americké zájmy neznamenala nebezpečí, pokud by byla založena na sekulární ústavě respektující práva jednotlivce. Bushova vláda se však vyjádřila, že nemáme právo vnucovat Afgáncům své názory. Namísto toho podpořila jejich touhu postavit nový režim na islámských zákonech. Tento otevřeně islámský režim už uvěznil vydavatele jednoho afgánského časopisu za „rouhání“. Afgánský křesťanský konvertita Abdul Rahman nedávno čelil trestu smrti za odpadlictví. Nelze počítat s tím, že nová afgánská vláda bude vzdorovat návratu islámského totalitarismu. Ideologicky vzato nemůže mít proti doktrínám Talibanu žádné námitky (v nové vládě působí dva významní členové bývalého vedení Talibanu). Je jen otázkou času, kdy se Afgánistán znovu stane útočištěm pro antiamerické bojovníky.


Neúspěch v Afgánistánu je výsledkem americké zahraniční politiky. Navzdory tomu, že jako hlavní cíl byla neupřímně vyzdvihována ochrana americké bezpečnosti, byla „válka proti terorismu“ vedena v souladu s převládajícím morálním názorem, že vlastní zájem je zlem, zatímco sebeobětování je ctností. Místo porážky nepřítele ve prospěch ochrany amerických životů obětovali naši vůdci naši sebeobranu ve prospěch libovolných potřeb a představ Afgánců.


Polovičatou válkou v Afgánistánu se zničit Taliban a Al Kajdu nepodařilo. Nedokázala udělat z jejich ideologie – islámského totalitarismu – prohranou záležitost. Místo toho demonstrovala neochotu Washingtonu nelítostně bojovat za americkou bezpečnost. Lze ještě lépe povzbudit odhodlání džihádistů?


Amerika nemůže v této ani žádné jiné válce zvítězit tím, že bude popírání vlastních zájmů hájit jako ctnost. Amerika nemůže přežít, pokud se Washington nezřekne své sebeobětní zahraniční politiky. Místo ní musí uplatnit takovou politiku, která hrdě prohlásí americké zájmy za to jediné, co je z morálního hlediska oprávněna sledovat.


Přeložil Luboš Zálom
srpen 2006

Sdílejte...

8 Komentářů k "Neúspěšná americká válka v Afgánistánu"

  1. pokud se tady dáváte na zprávy tak asi každému svobodně myslícímu obyvateli co někdy četl vývoj války ve Vietnamu musí docházet že Američáné možná dopadnou stejně.Jen co opustá Afgánoctán tak se za pár měsíců zmocní vlády Taliban a nebo jiná skupina psychopatů a všechno bude na novo.Ale dyk tohle panu Bushovi nevadí ,ne?Vždyž u toho umře dálší deset nebo dvacet tisíc lidí,to je skoro nic ,že.A při tom když si člověk veme že Američané mají tolik sil aby mohli z teroristú udělat ponožky tak to prostě neudělají ba ytřeba nahodou netrefili raketkou nejakej opuštěnej kišlak.Když Al-kajda poslala letadla proti dvijčatům a pak vybuchy v Madridu a v Londýncském metru tak přece museli počítat s Americkou intervencí.A vždy ve válce budou padlí civilisté,je to smůla ale ve vlastní zemi si měly udělat pořádek.Už mě nabaví sledovat ve zprávách jak naši průzkumníci z 601.praporu průzkumníků z Prostějova musej nasazavat život v prohrané valce protože jestli bude tu válku USA výst takhle dál tak brzy prohraná bude.Každý by si měl uvědomit že naše zem se může stat cilem utoku teroristu když tam mame svuj kontigent vojaku.No nic hold se budem dívat na CNN a koukat jak se to rozpadá………

  2. Autor příspěvku , respektive jeho názor, se mi jeví jako velmi nebezpečný a agresivní. Je to v podobném a jednoduchém duchu, jakým jedná taliban. Zničit, vraždit- Je to normální,.

    • pokud znicit a zabit rika nekdo, kdo se brani tomu, kdo nici a vrazdi jako prvni, pak je to spravne, nutne a jedine moralni reseni – vyplyvajici primo z prava na sebeobranu

  3. Článok hodnotí a posudzuje niektoré aspekty amerického prístupu k Afganistanu, ale bez stanoviska k nasledovným skutočnostiam je trocha prazdny a nevýrazný –

    1. Na juhu Afganistanu je už prakticky etablovaná drogová ekonomika, tohtoročné zisky z narko-biznisu sa očakávajú vo výške 3 mld. len pre samotných afgánskych priekupníkov a pestovateľov. Američania na rozdiel od Britov (ich historická skúsenosť) túto skutočnosť nebrali seriózne do úvahy a vzhľadom na to, že Afganistan je jedna z najchudobnejších LDCs, kde sa nepestuje prakticky nič, drogám sa nedá odolať – prirodzený egoistický záujem;

    2. taliban má bezpečné útočisko v blízkom Pakistane, odkiaľ bol aj prakticky expedovaný do Afganistanu a je vo veľkom záujme samotného Pakistanu, aby Taliban prežil a spôsoboval to, čo aj teraz. Taliban chráni roľníkov a ich ópiové polia, má z toho zisky pre svoje aktivity – znova uplatnenie prirodzených egoistických záujmov;

    3. cez Afganistan majú viesť plynovody a ropovody zo Strednej Ázie do Indie,… – prečo by táto oblasť mala ostať stabilná vzhľadom na prirodzený egoistický záujem udržiavať ceny ropy čo najvyššie aj do budúcna.

    Toto možno nie sú skutočnosti rýdzo filozofickej podstaty celej operácie v Afganistane, ale majú svoju hlavnú váhu v konflikte.

  4. oprava

    …, že tohle čtu v rubrice filozofie, a ne zahraniční POLITIKA

  5. LOL,
    Ideologicky vzato nemůže mít proti doktrínám Talibanu žádné námitky (v nové vládě působí dva významní členové bývalého vedení Talibanu)..)

    to nemyslíte(resp. autor) vážně ne???

    co já vím, Bush je křesťan, jak to souvisí s tím, že zakázali útočit na "posvátné" budovy??

    Mám takový dojem, že to bylo z čistě praktických důvodů –> neznepřátelit si prozápadní přívržence islámu(i ti považují mešity "nedotknutelné")…měl jsem pocit, že tohle čtu v rubrice zahraniční politika a ne filozofie!

    • Co je chybneho na vete "Ideologicky vzato nemůže mít proti doktrínám Talibanu žádné námitky (v nové vládě působí dva významní členové bývalého vedení Talibanu)"?

      To ze Bush je křesťan a tedy clovek s nabozenskou filozofii, velmi souvisí s jeho neochotou jakkoli kritizovat islam a velkym okruhem se vyhybat cemukoli co je muslimum "svate". Vzdyt prijima-li viru jako voditko jednani, proc by totez s jinym typem viry nemohli delat muslimove?

      Bush (jako drtiva vetsina politiku a intelektualu) je krome toho multikulturalista, tudiz neodvazi se vynaset jakekoli moralni soudy o jinych kulturach.

      • dalo by se podle mě diskutovat o tom, jestli za ohleduplným vedením války v Afghánistánu i v Iráku je skutečně Bushova náboženská filozofie anebo spíš snaha vylepšit profil Ameriky vůči názoru světové veřejnosti. Pokud by si Amerika počínala bezohledně, okamžitě by se zvedly hlasy ze všech koutů světa (hlavně Francie by asi halekala hodně hlasitě), že USA je válkychtivý dobyvatel, že chce jen ropu a zabíjí kvůli ní nevinné civilisty. Ohled vůči civilnímu obyvatelstvu, "vývoz demokracie", pomoc s obnovou země atd měl zajistit, aby Amerika byla vnímána jako osvoboditel… (pravda, pokud to bylo záměrem, úspěch to příliš nebyl; USA jsou kritizovány i tak). Na druhou stranu, výsledný efekt je v obou případech stejný.

        těžko říct, jak by na Bushově místě jednal nějaký demokrat, nazatížený náboženskou filozofií.. Gore nebo Kerry… hádám, že asi hodně podobně.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*